Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Przetłumaczenie wszystkich tomów pełnej edycji Archiwum Ringelbluma na język angielski oraz opublikowanie ich online jest niezwykle ważnym elementem Programu Oneg Szabat. Przekłady z języków oryginalnych: polskiego, jidysz, hebrajskiego oraz niemieckiego, są dokonywane we współpracy z naukowcami i badaczami z całego świata.
Prace nad przekładem pełnej 38-tomowej edycji zostały zaplanowane na 10 lat.
W drugim tomie czytelnik znajdzie świadectwa z lat 1939–1942, dokumentujące sytuację na tych ziemiach Drugiej Rzeczpospolitej, które między wrześniem 1939 a napadem Niemiec na ZSRR 21 czerwca 1941 roku znalazły się pod okupacją sowiecką, następnie zaś przeszły we władanie niemieckie. Chodzi tu o nieco ponad 50% całego terytorium przedwojennej Polski, zamieszkiwane przez około 40% Żydów polskich. Po wrześniu 1939 roku na ziemiach tych znalazło się dodatkowo co najmniej 250 tysięcy Żydów, zbiegłych w przewidywaniu rosnących represji antyżydowskich z ziem polskich pozostających pod okupacją niemiecką. Świadectwa, jakie zgromadził w warszawskim getcie zespół Emanuela Ringelbluma, publikowane są w większości przypadków raz pierwszy.
Opracowanie: Andrzej Żbikowski
Przekład z jęz. polskiego: Anna Brzostowska, Jerzy Giebułtowski, Katarzyna Gucio
Przekład z jęz. jidysz: Jennifer Bell, Vincent Homolka, Daniel Kennedy, Fleur Kuhn, Dianne Levitin, Barry Smerin, Wojciech Tworek, Elena Watson, Rebecca Wolpe
Publikacja powstała przy wsparciu finansowym Rothschild Foundation Hanadiv Europe oraz Rozen Family Foundation.
--------------------
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa ŻIH
Wszystkie tomy pełnej edycji Archiwum Ringlelbuma na stronie Programu Oneg Szabat
Wydanie i przetłumaczenie pełnej edycji Archiwum Ringelbuma stanowi element Programu Oneg Szabat realizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.