Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Polska lat międzywojennych była państwem wielonarodowym. Ta złożoność powodowała uprzedzenia, a nierzadko prowadziła także do poważnych antagonizmów. Szczególnie trudne w omawianym okresie okazały się stosunki polsko-żydowskie. Celem książki jest przybliżenie jednego z rządowych planów rozwiązania tzw. kwestii żydowskiej w drugiej połowie lat trzydziestych — próby doprowadzenie do masowej emigracji Żydów z Drugiej Rzeczypospolitej. Podstawę książki stanowiły materiały źródłowe z Archiwum Akt Nowych w Warszawie — przede wszystkim z zespołów Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie 1918–1939 i Konsulatu RP w Marsylii, a mniejszym stopniu także Ambasady RP w Berlinie. Istotnym uzupełnieniem przekazów źródłowych była prasa codzienna, zarówno polska, jak i żydowska, a także francuska, w tym również tytuły ukazujące się na Madagaskarze. W niewielkim stopniu wykorzystano też prasę niemiecką.
Materiał archiwalny i prasowy uzupełniła literatura przedmiotu z zakresu problematyki konfliktów narodowościowych, a przede wszystkim ludności żydowskiej na ziemiach polskich.
Publikacja jest rozprawą doktorską Zofii Trębacz wyróżnioną w pierwszej edycji Konkursu Fundacji Ośrodek Badań nad Migracjami im. Joanny Matejko na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską dotyczącą tematyki migracji międzynarodowych z i do Polski oraz polskiej diaspory.
Dr Zofia Trębacz, historyczka, autorka artykułów na temat przedwojennego antysemityzmu oraz stosunków polsko-żydowskich na uniwersytetach w okresie międzywojennym, członkini zespołu redakcyjnego „Archiwum Ringelbluma”. Współpracowała m.in. z Centrum Badań Żydowskich Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.