„Pochłonięci ideą niepodległości”. Relacja z otwarcia wystawy „Ramię przy ramieniu?"

Autor: Przemysław Batorski
10 listopada 2022 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym miał miejsce wernisaż nowej wystawy czasowej „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918”.
Wernisaż wystawy 'Ramię przy ramieniu', fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH) (33).jpg

Fot. Grzegorz Kwolek, ŻIH

 

– Wystawa jest próbą rekonstrukcji życia pod zaborem rosyjskim w XIX wieku, kiedy Polacy dążyli do przywrócenia Polski na mapę Europy. Część Żydów również włączała się w te wysiłki, w niezwykle trudnej sytuacji politycznej – powiedziała dyrektor ŻIH Monika Krawczyk. – Dziś mamy w pamięci zarówno zbliżającą się 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, jak i walkę, którą obecnie toczą Ukraińcy.

– Także polscy Żydzi byli pochłonięci ideą niepodległości – powiedział Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Był wśród nich warszawiak Michał Landy, uczestnik wielkiej demonstracji z 1861 roku, zastrzelony przez Rosjan, którego upamiętniliśmy kilka lat temu na Placu Zamkowym. W powstaniu styczniowym wzięło udział około 600 żydowskich żołnierzy i oficerów, byli największą mniejszością narodową walczącą u boku Polaków. Losów Żydów nie da się oddzielić od losów państwa polskiego.

Fot. Grzegorz Kwolek, ŻIH

 

– Jest to wystawa wyjątkowa, pierwsza tego typu, pokazująca, jakie procesy zachodziły w społeczności polskich Żydów. Co zachęciło niektórych z nich do walki o powrót Polski na mapę Europy? – powiedział kurator Jakub Bendkowski. – Przypominamy postaci takie jak Berek Joselewicz, które zaangażowały się w ruch niepodległościowy, prezentujemy oryginalne obiekty z epoki, takie jak zdjęcia Karola Beyera ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Biblioteki Narodowej. To rzadka okazja, by obejrzeć te fotografie na własne oczy.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i instytucji kultury, współpracownicy i sympatycy ŻIH.

 

Zapraszamy na nową wystawę czasową „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918”.

11.2022_ŻWP_wpis.jpg [261.23 KB]

Dlaczego niektórzy Żydzi angażowali się w walkę o powrót Polski na mapę Europy? Co zniechęcało innych do patriotycznego zrywu? Opowiemy o bohaterach powstań narodowych i o tych, którzy trwali przy tradycyjnym judaizmie. O wspólnych zmaganiach z rosyjskim wrogiem i o braterstwie na zesłaniu.

Przemysław Batorski   redaktor strony internetowej ŻIH