Polecamy wystawę „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Zachęcamy do odwiedzania wystawy „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN! Jako Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma mamy przyjemność być partnerem ekspozycji. Przedstawiamy trzy dzieła z naszych zbiorów, które na nią wypożyczyliśmy.
od-kuchni-main-www_polin.jpg

 

Polecamy wystawę „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN! Jako partner ekspozycji, wypożyczyliśmy do POLIN kilkadziesiąt grafik z naszych zbiorów, a tutaj prezentujemy trzy z nich.

kuchnia_1_zw_1.jpg [487.23 KB]

Otto Quante, „Targ w małym miasteczku”, przed 1938 r., kolekcja Berlinka

Akwaforta przedstawiająca targ w małym miasteczku z drewnianymi domami w tle. Rycina wykonana przez Ottona Quantego (1875-1947), niemieckiego malarza i grafika.

kuchnia_2_zw_1.jpg [464.81 KB]

Andreas Wurfel [?], „Synagoga w Norymberdze i żydowskie typy z Norymbergi”,
miedzioryt, 1755 r., kolekcja Berlinka

Miedzioryt być może autorstwa Andreasa Wurfela. W górnej części ryciny schematyczny wizerunek synagogi w Norymberdze pochodzącej z XIII w., składającej się z dwóch budynków, jednego przeznaczonego dla kobiet, drugiego – dla mężczyzn. Budynki otoczone są murem obronnym z zaznaczonymi stronami świata. Po wypędzeniu Żydów z Norymbergi na miejscu tej synagogi wzniesiono kościół. Pod rysunkiem synagogi sześć postaci norymberskich Żydów ubranych w stroje noszone przez Żydów niemieckich w XVII–XVIII w. Nad każdą postacią znajduje się objaśniający podpis. Miedzioryt pochodzi ze 115 strony nieznanej publikacji.

kuchnia_3_zw_1.jpg [499.04 KB]

Maurycy Lilien, „Talmudyści sefardyjscy”, przed 1938 r., heliograwiura, kolekcja Berlinka

Heliograwiura z reprodukcją pracy Maurycego Liliena wykonana przez B. Austa i wydana w Berlinie przez Benjamina Harza. Obraz przedstawia wnętrze bet midraszu – czterech brodatych starców siedzi na podłodze przy niskich pulpitach, studiując księgi. Maurycy (Ephraim Moses) Lilien (1874–1925) był żydowskim ilustratorem, malarzem, grafikiem secesyjnym, szczególnie znanym ze swoich dzieł o tematyce żydowskiej. W latach 1889–1893 Lilien uczył się malarstwa i grafiki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował pod kierunkiem Jana Matejki w latach 1890–1892. Następnie uczył się w Akademii Wiedeńskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Wspierał ruch syjonistyczny.

Dowiedz się więcej o kolekcji Berlinka na portalu Delet i obejrzyj nasze zbiory online

 

______

 

Wystawa Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna

Czy z talerza można wyczytać, kim jesteśmy: skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie, kim są nasi sąsiedzi i jaki jest nasz styl życia? Na wystawie prezentujemy Żydów od kuchni: przybliżamy żydowską kulturę w różnych zakątkach świata, pokazując charakterystyczne potrawy, ich sposób przyrządzania, pochodzenie i znaczenie.

Wystawę można odwiedzać od 11 marca do 12 grudnia 2022 r.

Więcej informacji

Logotypy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny (współorganizator wystawy(, Jankilevitsch Foundation (mecenas), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego (wsparcie finansowe wystawy), Archiwów Państwowych, Jewish Food Society, Żydowskiego Instytutu Historycznego(partnerzy wystawy) i partnerów medialnych

Żydowski Instytut Historyczny