Pożegnaliśmy wystawę czasową „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman”

Wczoraj w Żydowskim Instytucie Historycznym pożegnaliśmy wystawę czasową „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman”. Cykl prac Wejmana wybranych przez kuratora dr Piotra Rypsona można było oglądać w ŻIH od 27 maja do 13 października 2022.
3-2.png

– Cieszymy się, że tę wyjątkową kolekcję, nigdy wcześniej nie skompletowaną i nie wystawianą, mogliśmy pokazać w naszym Instytucie – powiedziała dyrektor ŻIH Monika Krawczyk. – Grafiki i obrazy Wejmana są swoistym zapisem unicestwienia społeczności żydowskiej w Polsce podczas II wojny światowej.

– Mieczysław Wejman nie miał żadnych szczególnych relacji z etnosem żydowskim – powiedział kurator wystawy, dr Piotr Rypson. – Jednak jako młody człowiek pracował sto kilkadziesiąt metrów stąd, przy ulicy Rymarskiej, a także przy Pawiej, jako magazynier w składzie wódek fabryki „Jamasch”, przed wojną należącej do Żydów, podczas okupacji przejętej przez Niemców. Codziennie przyglądał się wydarzeniom w „dzielnicy zamkniętej”. Jest jedynym polskim artystą, który stworzył pracę odnoszącą się do Wielkanocy 1943 roku, kiedy Niemcy ustawili plac zabaw z karuzelą pod murem płonącego getta warszawskiego. Epizod ten odbił się echem w literaturze polskiej, ale prawie nie znalazł miejsca w sztukach wizualnych.

– Tworząc akwaforty, Wejman przełożył swoje doświadczenia i obserwacje na sztukę mu wcześniej nieznaną, bardzo wymagającą technicznie. Chciał stworzyć coś trwałego, co trudno zniszczyć. Była to technika mistrza Goyi, który jako pierwszy pokazywał okrucieństwa wojny – dodał Rypson. – Prace Wejmana wrócą wkrótce do kolekcji rodzinnej i Muzeum Narodowego w Warszawie, ale może jeszcze gdzieś powędrują.

_____

Katalog wystawy dostępny jest w Księgarni na Tłomackiem stacjonarnie i online 

Wirtualne oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy i język angielski dostępne jest na naszym kanale na YouTube

Już za niecały miesiąc zaprosimy Państwa na nową wystawę czasową „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918"! Zachęcamy do uważnego obserwowania naszego profilu na Facebooku i strony internetowej.

 

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]