Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)
– Pocztówka przedstawia jadalnię w Domu Sierot. Zdjęcie wykonane w 1940 roku pochodzi ze zbiorów ŻIH. Zamysłem naszym było pokazanie wielkości Janusza Korczaka przez jego pracę, dzieła, aktywności, które były najbliższe jego sercu – napisał w liście odczytanym przez Mariusza Dawida wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.
Fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)
– Często myślimy o Korczaku tylko jako o Starym Doktorze, który wraz z dziećmi pojechał do Treblinki. W tym roku wspólnie z Muzeum Warszawy i Korczakianum staraliśmy się pokazać jego dziedzictwo jako pedagoga i pisarza, zapytać o aktualność jego dzieła – powiedział dr Bartosz Borys, kierownik Działu Edukacji ŻIH.
– Korczak pochodził z generacji wielkich warszawian przełomu XIX i XX wieku, którzy chcieli stworzyć nowego obywatela w nowej, niepodległej Polsce, i stawiali pytanie: jakie dziecko powinniśmy wychowywać. Wychowywać, to znaczy rzeźbić duszę – powiedziała Olga Szymańska z Działu Edukacji ŻIH.
– Janusz Korczak nosił przybrane imię i nazwisko. W jego imieniu splatają się losy dwóch narodów: polskiego i żydowskiego. Dzisiaj kartki pocztowe nie są tak popularne jak kiedyś, ale wciąż pozwalają na podróż do czasów ludzi, którzy byli kiedyś wśród nas – powiedział poseł Zbigniew Girzyński, historyk i filatelista.
Od dziś mogą Państwo wysyłać kartkę do przyjaciół i znajomych!