Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Fot. Borys Skrzyński, TPE
„W utworze moim chcę odtworzyć świat już nieistniejący: atmosferę i historię małego miasteczka, wołyńskiego Kisielina. Żyli tam Rusini, Żydzi, Polacy, Tatarzy, Ormianie, Czesi i inni. (…)
Utworem «Kadisz 1942» chciałbym złożyć hołd mieszkańcom Kresów, o których już niewielu pamięta!” – mówi Krzesimir Dębski.
16 listopada 2022 roku w Filharmonii Narodowej odbyła się premiera kompozycji Krzesimira Dębskiego na orkiestrę symfoniczną pt. „Kadisz 1942” w wykonaniu Primuz Chamber Orchestra pod batutą kompozytora.
„Oddajemy hołd milionom ofiar niemieckiego hitleryzmu. Systemu totalitarnego, który najpierw zmienił język i znaczenie słów, a dla zakamuflowania popełnianych przez siebie zbrodni używał eufemizmów: „Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” czy «Akcja Reinhardt»” – napisał w liście Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Sellin.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, rządu, władz samorządowych, instytucji kultury, organizacji żydowskich, a także Ocalali z Zagłady, wśród nich Marian Turski.
_____
Koncert był zwieńczeniem wspólnego projektu Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Getta Warszawskiego i Państwowego Muzeum na Majdanku, tworzonego we współpracy z Fundacją Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.
Jego celem jest upamiętnienie Zagłady Żydów w 80. rocznicę niemieckiej akcji „Reinhardt” – eksterminacji ludności żydowskiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego.
_____
Projekt pn. „Tak, jakbyśmy nigdy nie istnieli" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy