Seminarium „El Archivo Ringelblum y su relación con España” w ramach programu „Kultura inspirująca”

Autor: dr Agnieszka Witkowska-Krych i Szymon Pietrzykowski
Za nami kolejna edycja seminarium dla nauczycieli, nauczycielek, edukatorek i edukatorów w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura inspirująca”.
462568658_886147696628834_6274526776111498932_n.jpg

W dniach 5-7 listopada 2024 r. Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie oraz madryckim Centro Sefarad Israel zorganizował seminarium dla hiszpańskich nauczycieli, nauczycielek, edukatorek i edukatorów zatytułowane „El Archivo Ringelblum y su relación con España” („Archiwum Ringelbluma i jego związki z Hiszpanią”). W trakcie kilku intensywnych dni nasi hiszpańscy partnerzy i zaproszeni przez nich goście i gościnie wysłuchali wykładów i uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez pracowniczki i pracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Seminarium rozpoczęło się powitaniem i przedstawieniem instytucji partnerskich. Następnie głos zabrał Szymon Pietrzykowski, który przybliżył okoliczności towarzyszące powstaniu Archiwum Ringelbluma oraz przedstawił ludzi zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Wykład wyraźnie zainteresował uczestników i sprowokował do postawienia wielu interesujących pytań. Następnie dr Agnieszka Witkowska-Krych z nieoczywistej strony oświetliła postać Janusza Korczaka, który całkiem dobrze znany jest także w Hiszpanii i który dla wielu nauczycielek i edukatorów wciąż stanowi inspirację w pracy wychowawczej. Kolejny wykład wygłoszony przez dr Agnieszkę Jeż poświęcony był kulturze muzycznej Żydów. Prezentacja była wzbogacona materiałem audiowizualnym, co wzbudziło niekłamany entuzjazm widowni.

Drugiego dnia mowa była o śladach wojny domowej w Hiszpanii obecnych w materiałach zgromadzonych w Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego. Szymon Pietrzykowski z pasją opowiedział o żydowskich uczestnikach i uczestniczkach tego szczególnego pod wieloma względami wydarzenia. Następnie uczestnicy seminarium mieli szansę zwiedzić wystawę dotyczącą Franza Kafki znajdującą się w Centro Sefarad Israel, przygotowaną na okoliczność stulecia urodzin wybitnego pisarza. Przewodniczką po wystawie była Ana Pellicer,  zajmującą się w Centro Sefarad Israel koordynacją relacji międzynarodowych. Później wykład dotyczący życia żydowskiego w pierwszych latach powojennej Polski wygłosiła Zuzanna Schnepf-Kołacz, Zastępczyni Dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego do spraw programowych. Temat ten również spotkał się z dużym zaciekawieniem uczestników.

Trzeciego dnia kontynuowany był zaś wątek dotyczący współczesnego życia żydowskiego. Wykład na ten temat wygłosił kierownik Działu Edukacji Paweł Bysko. Następnie dr Agnieszka Kajczyk, kierowniczka Działu Dokumentacji Dziedzictwa opowiedziała o zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz przedstawiła dwie platformy cyfrowe (Centralną Bibliotekę Judaistyczną i portal Delet), na których prezentowane są zbiory Instytutu. Dzień zakończył się ewaluacją i wręczeniem certyfikatów uczestnikom.

Dziękujemy Instytutowi Polskiemu w Madrycie i Centro Sefarad Israel za znakomitą współpracę i gościnę. Mamy nadzieję, że seminarium spełniło oczekiwania uczestniczek i uczestników oraz że wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenia będą się nimi dzielić ze swoimi uczniami, uczennicami, studentkami i studentami.

_____

Autorzy zdjęć: Szymon Pietrzykowski, Ana Pellicer, Maria Miquel, Agnieszka Witkowska-Krych, Paweł Bysko

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca” na lata 2024–2025.  

10.2022_logo_MKiDN.png [70.33 KB]

dr Agnieszka Witkowska-Krych i Szymon Pietrzykowski