Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)
– Polacy wciąż wiedzą niewiele o akcji „Reinhardt” – powiedziała dyrektor ŻIH Monika Krawczyk. – Niemieckie nazistowskie obozy zagłady Treblinka, Bełżec, Sobibór przeżyło około 160 osób na prawie 2 miliony deportowanych – podkreślił Wiesław Wysok, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku. – Chcemy dać świadectwo, że nie zapominamy o tych zbrodniach. – Akcja „Reinhardt” była największą zbrodnią na obywatelach polskich – powiedział dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski. – Planujemy pokazanie tej wystawy również w Nowym Jorku i w Jerozolimie.
Fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)
Wczoraj otworzyliśmy wystawę plenerową na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, poświęconą pamięci ofiar akcji „Reinhardt” – zagłady Żydów polskich, dokonanej przez Niemców i ich pomocników w latach 1942-1943. Wtedy to w obozach zagłady, rozstrzeliwaniach i deportacjach straciło życie około 1,8 miliona polskich Żydów.
Zachęcamy do zatrzymania się na chwilę przy Krakowskim Przedmieściu 66 i obejrzenia wystawy. W ten sposób również wezmą Państwo udział w upamiętnieniu.
_____
Patronat Honorowy nad obchodami 80. rocznicy zagłady Żydów w ramach niemieckiej Akcji „Reinhardt"
objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
Projekt „Tak, jakbyśmy nigdy nie istnieli” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.