Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zakończyły się obrady Jury X edycji konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu.
Przy ocenie brano pod uwagę merytoryczną wartość pracy, nowatorstwo w ujęciu tematu oraz dobór i wykorzystanie źródeł. Duża liczba prac o wysokim i wyrównanym poziomie sprawiła, że wyłonienie laureatów okazało się prawdziwym wyzwaniem. Wśród rozpraw znalazły się prace z muzykologii, literatury pięknej, o fotografii, bibliotekach żydowskich czy o cmentarzach.
Ogłoszenie wyników nastąpi na uroczystej Gali, 6 października o godzinie 18:00.
Uroczystość to główne wydarzenie obchodów 75. rocznicy utworzenia Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.
Żydowski Instytut Historyczny co dwa lata organizuje Konkurs im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu.
Wydarzenie to odbywa się w z krótką przerwą od 1990 roku. Wielu laureatów oraz wiele osób nagrodzonych wyróżnieniem to dziś znani i szanowani w środowisku naukowcy oraz nauczyciele akademiccy pracujący zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Konkurs im. Majera Bałabana, z racji swej wieloletniej tradycji oraz późniejszych losów laureatów, można uznać za najstarszą i jedną z najważniejszych w Polsce nagród w badaniach nad kulturą i historią Żydów oraz Izraela. W jury zasiadają nie tylko pracownicy Żydowskiego Instytutu Historycznego, lecz również cenieni badacze z innych ośrodków naukowych.
O patronie konkursu:
Urodzony we Lwowie w 1877 roku Majer Bałaban jako pierwszy zastosował nowoczesne metody naukowe do badań nad dziejami polskiego żydostwa, przyczyniając do wielkiego postępu historiografii polskich Żydów. Uważał, czemu dawał wyraz w swoich książkach i artykułach, że społeczność polskich Żydów należała do najważniejszych i najbardziej twórczych w dziejach żydostwa na całym świecie. Jego prace o Żydach lwowskich, krakowskich i lubelskich stanowią po dziś dzień istotne kompendia wiedzy na ten temat. Podkreślał znaczenie badań historii polsko-żydowskiej zarówno jako integralnej części powszechnych dziejów Żydów, jak i kluczowego składnika historii Polski.
W czasie I wojny światowej służył jako rabin wojskowy w Lublinie. W okresie międzywojennym nauczał, kierował Seminarium Rabinicznym w Warszawie, wykładał na Uniwersytecie Warszawskim i w Instytucie Nauk Judaistycznych, którego tradycje pielęgnuje do dziś, mieszczący się w jego dawnym gmachu Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Nawet podczas okupacji hitlerowskiej, uwięziony w warszawskim getcie, Bałaban nie zaprzestał pracy naukowej. Zmarł na przełomie 1942 i 1943 roku.
Honorowy Patronat sekretarza stanu w MKiDN Jarosława Sellina
Patronat honorowy Ambasadora Izraela
Projekt pn. „Organizacja Konkursu im. Majera Bałabana" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego