Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Monika Krawczyk, dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, dr Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy. fot. Marta Caban / Muzeum Warszawy
Muzeum Warszawy od 80 lat gromadzi i upowszechnia zbiory związane z Warszawą, pielęgnując pamięć tego niezwykłego miasta, jego mieszkańców i mieszkanek. Z kolei Żydowski Instytutu Historyczny im. Emanuela Ringelbluma jest najstarszą żydowską instytucją zajmującą się badaniami nad dziejami oraz kulturą Żydów w Polsce. Partnerstwo tych dwóch instytucji opierać się będzie na wymianie zgromadzonej w nich wiedzy o polskich Żydach mieszkających w stolicy, współpracy przy działaniach edukacyjnych, wydarzeniach kulturalnych i wystawienniczych.
– Jesteśmy zaszczyceni możliwością współpracy instytucjonalnej z Muzeum Warszawy. Żydzi polscy byli i są nieodłącznym elementem życia stołecznego na przestrzeni dziejów, podobnie zresztą jak wielu innych miast i miasteczek Rzeczpospolitej. Jako państwowa instytucja kultury specjalizująca się w tematyce żydowskiej cieszymy się otwarciem nowych pól wspólnego działania na rzecz przywracania pamięci o tej społeczności. Jestem przekonana, że na naszych kontaktach instytucjonalnych skorzysta szeroka publiczność – mówi Monika Krawczyk, dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.
– Historia Warszawy musi być kompletna. W naszej opowieści o tym wielokulturowym mieście chcemy w większym stopniu uwzględnić historię kultury żydowskiej. Przypomnijmy, że przed II wojną światową społeczność żydowska stanowiła 1/3 mieszkańców stolicy. Wsparcie ŻIH, który posiada największy w Polsce zbiór dokumentów dotyczących historii Żydów, jest dla nas nieocenione – mówi dr Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy.
Jednym z celów porozumienia będzie współpraca m.in. przy organizacji cyklu filmowego i działań wystawienniczych dotyczących historii Żydów w Warszawie i odbudowy życia żydowskiego po wojnie, realizowanych w Muzeum Warszawy, oraz Marsz Pamięci 22 lipca, upamiętniający wielką akcję wysiedleńczą z getta warszawskiego z 1942 r., organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny. Instytucje wspólnie upamiętnią też 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, którego działalność oraz dorobek naukowy są gromadzone i upowszechniane w oddziale Muzeum Warszawy – Korczakianum, ulokowanym w dawnym budynku Domu Sierot przy ul. Jaktorowskiej 6.
Okazją do wymiany wiedzy będzie też wspólne opracowanie historii przedmiotów znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Warszawy w latach 2013-2014 na terenie Ogrodu Krasińskich, które w przyszłym roku mają zostać zaprezentowane w Gabinecie Znalezisk z Getta Warszawskiego na wystawie stałej „Rzeczy warszawskie” w Muzeum Warszawy.