Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
Datę wybrano nieprzypadkowo — 27 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau — miejsca zagłady co najmniej miliona Żydów z Węgier, Polski, Francji, Czech i Słowacji, Grecji i innych krajów oraz około stu dwudziestu tysięcy innych więźniów (Polacy, Romowie, jeńcy radzieccy i inni).
Dzień ten jest uznawany za symboliczny koniec systematycznego ludobójstwa, w wyniku którego wymordowano ok. 6 milionów Żydów oraz przedstawicieli innych narodów: Polaków, Romów, Rosjan, Greków, Węgrów, Francuzów, Niemców i wielu innych.
W Polsce główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się w Auschwitz-Birkenau i w Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta.
W tym roku obchody tego dnia uświetni międzynarodowy pokaz filmu „Kto napisze naszą historię” w reż. Roberty Grossman. Pokaz będzie miał miejsce w ponad 250 lokalizacjach na całym świecie: siedzibach organizacji międzynarodowych, ośrodkach kulturalnych i naukowych, muzeach, kinach, teatrach oraz w synagogach.
Więcej informacji na temat filmu i wydarzenia
Centralne uroczystości odbędą się w siedzibie UNESCO w Paryżu, gdzie zgromadzi się ok. 1500 dyplomatów z całego świata. Pokazowi filmu będzie towarzyszyć dyskusja, w której udział wezmą: Audrey Azoulay, dyrektor generalny UNESCO, Éric de Rothschild, prezydent Memorial de la Shoah, Nancy Spielberg, producentka filmu, Roberta Grossman, a także Samuel D. Kassow, autor książki „Kto napisze naszą historię?". Dyskusja będzie moderowana przez Stephena Smitha, prezesa USC Shoah Foundation.
W siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego odbędzie się specjalny pokaz filmu z udziałem uczniów i nauczycieli warszawskich szkół średnich. Partnerem wydarzenia i filmu jest Program Oneg Szabat powołany w 2017 r. przez ŻIH i Stowarzyszenie ŻIH w Polsce.
Uczniowie zaproszeni do Żydowskiego Instytutu Historycznego będą mogli porozmawiać bezpośrednio z gośćmi zgromadzonymi w Paryżu, natomiast UNESCO – ta jakże ważna dla współczesnego świata instytucja – na kilka chwil zagości w Warszawie, przy ul. Tłomackie 3/5, gdzie spotykała się grupa Oneg Szabat, a Archiwum Ringelbluma jest przechowywane i udostępniane na wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”.
Przypominamy: relację na żywo z tego wydarzenia udostępnimy w języku polskim na profilu Facebook Żydowskiego Instytutu Historycznego, natomiast na profilu filmu „Kto napisze naszą historię” i profilu Programu Oneg Szabat relacja będzie transmitowana w języku angielskim.
Relacja rozpocznie się ok. godz. 18.30. Po ceremonii powitalnej, która będzie transmitowana LIVE z UNESCO, nastąpi pokaz filmu. Osobom śledzącym relację na jednym z profili Facebook zostanie w tym czasie udostępniony materiał filmowy, na który złożą się m.in. rozmowa z Robertą Grossman – reżyserką filmu i autorką scenariusza, Krzysztofem A. Rozenem – współautorem i współkoordynatorem Programu Oneg Szabat oraz Anną Duńczyk-Szulc, współkuratorką wystawy stałej w ŻIH.
Około godziny 20.40 ponownie połączymy się z UNESCO — uczniowie zgromadzeni w ŻIH porozmawiają z twórcami filmu, a nasi goście będą mogli śledzić przebieg dyskusji, której tematem będzie Podziemne Archiwum Getta Warszawy, działalność grupy Oneg Szabat oraz film „Kto nakręci naszą historię?”. W tej części uroczystości w UNESCO zostanie również wyświetlony film z Marianem Turskim, byłym więźniem Auschwitz, wiceprezesem Stowarzyszenia ŻIH w Polsce, nagrany na wystawie stałej w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Bądźcie z nami! #WeRemember!
Publikacja jest częścią Programu Oneg Szabat powołanego przez Żydowski Instytut Historyczny i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.