Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
„Malarstwo było w tym czasie tak absurdalne i nierealne…” – a jednak w getcie łódzkim powstawała sztuka i rozwijało się życie artystyczne. Pomimo ekstremalnie trudnych warunków i codziennej walki o przetrwanie artyści i artystki nie przestawali tworzyć. O ich działalności opowie badaczka środowiska łódzkich żydowskich malarek i malarzy, dr Irmina Gadowska, a jej opowieść wybrzmi wśród prac powstałych w getcie łódzkim, prezentowanych na wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”.
Oprowadzanie odbędzie się w niedzielę 15 grudnia 2024 o godz. 11:00.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Zapisy zbieramy do 13 grudnia do godz. 16:00 pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Oprowadzanie 15.12”.
_____
Dr Irmina Gadowska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. W 2004 roku uzyskała stopnia doktora nauk humanistycznych na podstawie dysertacji poświęconej środowisku żydowskich malarzy w Łodzi w latach 1880–1919, której promotorem był prof. dr hab. Andrzej K. Olszewski. Od 2004 roku zatrudniona w Katedrze Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Należy do: Stowarzyszenia Historyków Sztuki (oddział w Łodzi), Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Komisja Historii i Kultury Żydów, Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich. Jest członkinią zarządów Fundacji Monumentum Judaicum Lodzense w Łodzi i Stowarzyszenia Centrum Badań Żydowskich w Łodzi.
_____
Wystawa Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów towarzyszy osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.
Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.
Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535
Program wydarzeń towarzyszących: https://www.jhi.pl/artykuly/uchwycic-getto-wydarzenia,7892
Katalog: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/uchwycic-getto-codziennosc-getta-lodzkiego-oczami,3,3382,5239