Kobiety getta łódzkiego. Oprowadzanie po wystawie „Uchwycić getto”
Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” poświęcone historiom kobiet przebywających w getcie łódzkim.
UCHWYCIĆ GETTO STRONA(18).png

Wydarzenie na Facebooku

„W getcie zmieniła się pozycja kobiet, silniejszych i odporniejszych psychicznie od mężczyzn. Tradycyjnie przypisane im role role społeczne – córek, żon, matek – zostały poszerzone o konieczność zarabiania i utrzymania siebie i rodziny. Stosunkowo w najlepszej sytuacji były kobiety wykształcone, mające przedwojenne doświadczenie zawodowe. Tak długo, jak działały szkoły pracowało w nich wiele nauczycielek. […] Zdecydowanie gorsza była sytuacja kobiet pozostających do czasu wojny na utrzymaniu męża lub rodziny” – pisze w katalogu do wystawy „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” jej kuratorka, dr Zofia Trębacz.

Zapraszamy na autorskie oprowadzanie po wystawie „Uchwycić getto”, które będzie punktem wyjścia do tematu losu kobiet w getcie łódzkim. Dr Agnieszka Witkowska-Krych opowie o doświadczeniu codzienności w warunkach zamknięcia. 

 

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 9 marca 2025 r. o godz. 11:00.

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny. Zapisy rozpoczynają się na dwa tygodnie przed wydarzeniem, a kończą 7 marca o godz. 16:00 pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Oprowadzanie 9.03”.

_____

Dr Agnieszka Witkowska-Krych jest antropolożką kultury, hebraistką i socjolożką. Ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas w Warszawie. Jej doktorat (obroniony w styczniu 2021 r.) poświęcony jest losom osieroconych dzieci w getcie warszawskim. Opublikowała szereg artykułów naukowych i edukacyjnych na temat historii i kultury Żydów polskich. Jest autorką wydanej w 2019 r. książki „Mniej strachu. Ostatnie chwile z Januszem Korczakiem", wyróżnionej nagrodą KLIO dla najlepszych książek historycznych. Jej najnowsza książka, oparta na doktoracie, ukazała się w 2022 roku i zdobyła nagrodę Polskiego Towarzystwa Socjologicznego im. Elżbiety Tarkowskiej, Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego oraz – ponownie – nagrodę KLIO w kategorii varsaviana. Książka ta była również nominowana do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego oraz do Nagrody im. Tomasza Strzembosza. W Żydowskim Instytucie Historycznym pracuje w Dziale Edukacji.

_____

Wystawa „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” towarzyszy osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.

Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.

Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535

Program wydarzeń towarzyszących: https://www.jhi.pl/artykuly/uchwycic-getto-wydarzenia,7892

Katalog: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/uchwycic-getto-codziennosc-getta-lodzkiego-oczami,3,3382,5239

Dzień: 09.03.2025
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny