Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Bohaterkami spotkania będą kobiety związane z gettem łódzkim i ich historie. W centrum uwagi znajdą się zarówno aktywne działaczki gettowej konspiracji, jak Zula Pacanowska i Hinda Beatus, jak i kobiety, które swoją codzienną postawą dawały świadectwo odwagi i wytrwałości w dramatycznych warunkach wojennych. Opowiemy o literackiej spuściźnie Chawy Rozenfarb, której twórczość w czasie wojny stała się aktem oporu wobec dehumanizacji i zapomnienia. Spotkanie będzie okazją, by zgłębić mniej znane aspekty historii getta łódzkiego i zastanowić się nad rolą kobiet w różnych formach oporu – od codziennych aktów przetrwania po zaangażowanie w działalność literacką i konspiracyjną.
Rozmowę poprowadzi Zofia Trębacz, kuratorka wystawy „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”, a jej gościniami będą Izabela Olejnik i Ewa Kamińska-Bużałek z Fundacji Łódzki Szlak Kobiet.
Wydarzenie odbędzie się 9 stycznia 2025 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.
_____
Ewa Kamińska-Bużałek – animatorka kultury i prezeska Fundacji Łódzki Szlak Kobiet, autorka licznych projektów edukacyjnych i kulturalnych dotyczących historii kobiet w Łodzi, m.in. „Życie pod prąd. Opór kobiet w getcie łódzkim”.
Izabela Olejnik – bibliotekarka, historyczka i członkini Fundacji Łódzki Szlak Kobiet. Oprowadza po Łodzi szlakami kobiet oraz uczestniczy w projektach poświęconych pamięci o łódzkich Żydach i Łodziankach.
Zofia Trębacz – historyczka, pracowniczka Działu Naukowego ŻIH. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują przedwojenny antysemityzm, relacje polsko-żydowskie w Drugiej Rzeczypospolitej i politykę rządu polskiego wobec Żydów. Interesuje się też rodziną żydowską, a zwłaszcza doświadczeniem Zagłady dzieci i kobiet. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca dokumentom osobistym. Kuratorka wystawy „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”.
_____
Wystawa Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów towarzyszy osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.
Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.
Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535
Program wydarzeń towarzyszących: https://www.jhi.pl/artykuly/uchwycic-getto-wydarzenia,7892
Katalog: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/uchwycic-getto-codziennosc-getta-lodzkiego-oczami,3,3382,5239