Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
80 lat temu, 17 marca 1942 roku, Niemcy uruchomili obóz zagłady w Bełżcu. Jako pierwszych wywieźli tam Żydów z getta w Lublinie. Bełżec był poligonem Zagłady – członkowie jego załogi byli potem przenoszeni do kolejnych miejsc masowej eksterminacji.
W maju zaczęły działać komory gazowe Sobiboru i Majdanka, w lipcu – Treblinki. Do końca 1942 roku w tych czterech ośrodkach Niemcy uśmiercili – według szefa sztabu akcji „Reinhard” Hermanna Höflego – 1 274 166 osób. Do jesieni 1943 roku obozy zagłady pochłonęły życie większości polskich Żydów.
W rocznicę rozpoczęcia jednej z największych zbrodni w dziejach świata przypomnimy, jakie były jej początki, przebieg i konsekwencje.
Goście:
Dr Marek Bem – historyk, wieloletni Dyrektor Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady w Sobiborze, autor książek, m.in. „Sobibór: niemiecki ośrodek zagłady 1942-1943”, „Powstanie w Sobiborze: świadectwa ocalonych z niemieckiego obozu zagłady”
Dr Artur Podgórski – historyk, pracownik Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego, specjalizuje się w dziejach obozów niemieckich w dystrykcie lubelskim Generalnego Gubernatorstwa
Prowadzenie:
Marta Janczewska – pracuje w dziale naukowym ŻIH. Edytorka dokumentów z czasów II wojny światowej, m.in. wspomnień Stefana Szpigielmana „Trzeci front. O wojnie wielkich Niemiec z Żydami Warszawy 1939-1943” oraz tomów 12 i 24 Pełnej Edycji Archiwum Ringelbluma
_____
Określenie „najczarniejsze dni” pochodzi z listu anonimowego autora z getta w Lublinie, napisanego 24 marca 1942 roku i zachowanego w Archiwum Ringelbluma:
„...Przyszło mi dorzucić kilka dzisiejszych słów i dni, które pozostaną w historii żydowskiego Lublina jako najczarniejsze”