Oprowadzanie autorskie po wystawie »Uchwycić getto« z dr Renatą Piątkowską
Zapraszamy na oprowadzanie autorskie po wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”, które 16 lutego 2025 r. poprowadzi dr Renata Piątkowska.
UCHWYCIĆ GETTO STRONA(11).png

Wydarzenie na Facebooku

Zapraszamy do wysłuchania opowieści o życiu w getcie łódzkim – a przede wszystkim o życiu artystycznym i o tym, jak artystki i artyści patrzyli na getto. Dowiecie się o ich pracy, warunkach, w których tworzyli i o tym, jak niezwykle trudna sytuacja materialna wpływała na ich pracę. Kim były autorki i autorzy prac, które oglądamy dziś na wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”? Jak to możliwe, że tak wiele obrazów i rysunków z getta łódzkiego się zachowało? Dlaczego tak wiele z nich jest bajecznie kolorowych, choć rzeczywistość getta była szara i okrutna?

Na te i inne pytania odpowie podczas oprowadzania 16 lutego 2025 r. historyczka sztuki, dr Renata Piątkowska. Zachęcamy do spojrzenia na Łódź oczami jej dawnych mieszkanek i mieszkańców i wysłuchania opowieści o ich doświadczeniach.

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 16 lutego 2025 r. o godz. 11:00.

Zapisy zbieramy do 14 lutego do godz. 16:00 pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Oprowadzanie 16.12”.

_____

dr Renata Piątkowska – historyczka sztuki, kustoszka dyplomowana, główna kuratorka zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, autorka licznych artykułów i publikacji, w tym książki „Między Ziemiańską a Montparnasse’em. Roman Kramszyk|, Warszawa 2004. Kuratorka w Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego (w latach 1986–2005), gdzie była autorką wielu wystaw, m.in.: „Maurycy Trębacz 1861–1941” (1993); „Artur Markowicz 1872–1934. Wystawa monograficzna” (1995), „Roman Kramsztyk (1885–1942)” (1997), „Przyjaciele. Simon Mondzain, Jan Hrynkowski, Władysław Zawadowski” (z Elżbietą Grabską, 1999).

_____

Wystawa „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” towarzyszy osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.

Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.

Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535

Program wydarzeń towarzyszących: https://www.jhi.pl/artykuly/uchwycic-getto-wydarzenia,7892

Katalog: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/uchwycic-getto-codziennosc-getta-lodzkiego-oczami,3,3382,5239

 

Dzień: 16.02.2025
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny