Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zapraszamy do wysłuchania opowieści o życiu w getcie łódzkim – a przede wszystkim o życiu artystycznym i o tym, jak artystki i artyści patrzyli na getto. Dowiecie się o ich pracy, warunkach, w których tworzyli i o tym, jak niezwykle trudna sytuacja materialna wpływała na ich pracę. Kim były autorki i autorzy prac, które oglądamy dziś na wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”? Jak to możliwe, że tak wiele obrazów i rysunków z getta łódzkiego się zachowało? Dlaczego tak wiele z nich jest bajecznie kolorowych, choć rzeczywistość getta była szara i okrutna?
Na te i inne pytania odpowie podczas oprowadzania 16 lutego 2025 r. historyczka sztuki, dr Renata Piątkowska. Zachęcamy do spojrzenia na Łódź oczami jej dawnych mieszkanek i mieszkańców i wysłuchania opowieści o ich doświadczeniach.
Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 16 lutego 2025 r. o godz. 11:00.
Zapisy zbieramy do 14 lutego do godz. 16:00 pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Oprowadzanie 16.12”.
_____
dr Renata Piątkowska – historyczka sztuki, kustoszka dyplomowana, główna kuratorka zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, autorka licznych artykułów i publikacji, w tym książki „Między Ziemiańską a Montparnasse’em. Roman Kramszyk|, Warszawa 2004. Kuratorka w Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego (w latach 1986–2005), gdzie była autorką wielu wystaw, m.in.: „Maurycy Trębacz 1861–1941” (1993); „Artur Markowicz 1872–1934. Wystawa monograficzna” (1995), „Roman Kramsztyk (1885–1942)” (1997), „Przyjaciele. Simon Mondzain, Jan Hrynkowski, Władysław Zawadowski” (z Elżbietą Grabską, 1999).
_____
Wystawa „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” towarzyszy osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.
Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.
Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535
Program wydarzeń towarzyszących: https://www.jhi.pl/artykuly/uchwycic-getto-wydarzenia,7892
Katalog: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/uchwycic-getto-codziennosc-getta-lodzkiego-oczami,3,3382,5239