Oprowadzanie autorskie po wystawie „Uchwycić getto” z dr hab. Luizą Nader
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie czasowej „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” z dr hab. Luizą Nader!
UCHWYCIĆ GETTO STRONA(16).png

Wydarzenie na Facebooku

„Malarstwo było w tym czasie tak absurdalne i nierealne…” – a jednak w getcie łódzkim powstawała sztuka i rozwijało się życie artystyczne. Pomimo ekstremalnie trudnych warunków i codziennej walki o przetrwanie artyści i artystki nie przestawali tworzyć.

Zapraszamy do wysłuchania opowieści o życiu w getcie łódzkim – a przede wszystkim o życiu artystycznym i o tym, jak artystki i artyści patrzyli na getto. Dowiecie się o ich pracy, warunkach, w których tworzyli i o tym, jak niezwykle trudna sytuacja materialna wpływała na ich pracę. Kim były autorki i autorzy prac, które oglądamy dziś na wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”? Jak to możliwe, że tak wiele obrazów i rysunków z getta łódzkiego się zachowało? Dlaczego tak wiele z nich jest bajecznie kolorowych, choć rzeczywistość getta była szara i okrutna?

Na te i inne pytania odpowie podczas oprowadzania 23 marca 2025 r. historyczka sztuki, dr hab. Luiza Nader. Zachęcamy do spojrzenia na Łódź oczami jej dawnych mieszkanek i mieszkańców i wysłuchania opowieści o ich doświadczeniach.

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 23 marca 2025 r. o godz. 11:00.

Zapisy rozpoczynają się na dwa tygodnie przed wydarzeniem, a kończą 21 marca o godz. 16:00 pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Oprowadzanie 23.03”.

_____

dr hab. Luiza Nader – historyczka sztuki, zajmuje się sztuką nowoczesną i współczesną, inspiruje się post-humanistyką, teoriami związanymi z afektem i emocjami, pamięcią, archiwum, traumą. Autorka książek „Afekt Strzemińskiego. Pamięci przyjaciół – Żydów” (2018), „Konceptualizm w PRL” (2009) oraz licznych tekstów przewartościowujących obraz pola artystycznego po 1939 r. W swoich ostatnich badaniach koncentruje się na relacjach sztuki i wydarzeń/doświadczeń granicznych, na pracach artystycznych (i nie-artystycznych) z Zagłady i wobec Zagłady. Publikowała w takich czasopismach jak m.in. „Zagłada Żydów. Studia i materiały”, „Teksty Drugie”, „Konteksty”, „RIHA Journal”. Członkini Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

_____

Wystawa „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” towarzyszy osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.

Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.

Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535

Program wydarzeń towarzyszących: https://www.jhi.pl/artykuly/uchwycic-getto-wydarzenia,7892

Katalog: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/uchwycic-getto-codziennosc-getta-lodzkiego-oczami,3,3382,5239

Dzień: 23.03.2025
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny