Oprowadzanie autorskie z dr Ewą Wiatr | Uchwycić getto
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie czasowej „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”, które poprowadzi dr Ewa Wiatr z Uniwersytetu Łódzkiego.
UCHWYCIĆ GETTO STRONA(2).png

Wydarzenie na Facebooku

„Getto jest pod każdym względem dobrym polem doświadczalnym dla wielu odłamów nauki i świat późniejszy powinien komuś głowę schylić przed ofiarami, które naród żydowski ponosi w tej wojnie tu, w getcie". (Z „Dziennika” Jakuba Poznańskiego)

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie czasowej Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów. Naszą przewodniczką będzie dr Ewa Wiatr, adiunktka w Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana Uniwersytetu Łódzkiego, badaczka zajmująca się m.in. tematyką życia codziennego w getcie łódzkim. Podczas spotkania dowiemy się o codzienności dzielnicy zamkniętej, o tym, jak wyjątkowe rozwiązania wdrażano, by przetrwać w nim każdy kolejny dzień, o organizacji pracy czy działalności gettowych urzędów. Punktem wyjścia do tej opowieści będą eksponaty prezentowane na wystawie, stanowiące wyjątkowe świadectwo tamtego czasu.

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 20 października o godz. 11:00.

Zapisy rozpoczynają się dwa tygodnie przed wydarzeniem pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Oprowadzanie 20.10”.

_____

dr Ewa Wiatr – adiunktka w Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana Uniwersytetu Łódzkiego. Jest współredaktorką wielu publikacji źródłowych, m.in. Kroniki getta łódzkiego, Encyklopedii getta łódzkiego oraz antologii literackiej pt. Oblicza getta. Za edycję Dziennika Rywki Lipszyc otrzymała w 2018 r. Nagrodę Historyczną „Polityki”. Razem z Adamem Sitarkiem wydała pisane w getcie łódzkim dzienniki Dawida Sierakowiaka i Heńka Fogla. Przygotowuje monografię o życiu codziennym w getcie łódzkim.

_____

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów, którą prezentujemy w Żydowskim Instytucie Historycznym od 28 sierpnia 2024 do 16 marca 2025. Wystawa jest częścią obchodów osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.  

Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa. 

Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535

Dzień: 20.10.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny