Oprowadzanie kuratorskie po wystawie | Uchwycić getto
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z dr Zofią Trębacz po wystawie czasowej „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”!
UCHWYCIĆ GETTO STRONA(14).png

Wydarzenie na Facebooku

Zapraszamy do wysłuchania opowieści o życiu w getcie łódzkim – a przede wszystkim o życiu artystycznym i o tym, jak artystki i artyści patrzyli na getto. Dowiecie się o ich pracy, warunkach, w których tworzyli i o tym, jak niezwykle trudna sytuacja materialna wpływała na ich dzieła. Jak to możliwe, że tak wiele obrazów i rysunków z getta łódzkiego się zachowało? Dlaczego tak wiele z nich jest bajecznie kolorowych?

Na te i inne pytania odpowie podczas oprowadzania 1 grudnia 2024 roku dr Zofia Trębacz, kuratorka wystawy. Zachęcamy do spojrzenia na Łódź oczami jej dawnych mieszkanek i mieszkańców i wysłuchania opowieści o ich doświadczeniach.

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 1 grudnia 2024 o godz. 11:00.

Zapisy zbieramy do 29 listopada do godz. 16:00 pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Oprowadzanie 1.12”.

_____

Wystawa Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów towarzyszy osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.

Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.

_____

dr Zofia Trębacz – historyczka, pracowniczka Działu Naukowego ŻIH. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują przedwojenny antysemityzm, relacje polsko-żydowskie w Drugiej Rzeczypospolitej i politykę rządu polskiego wobec Żydów. Jej zainteresowania skupiają się również na rodzinie żydowskiej, a zwłaszcza na doświadczeniu Zagłady dzieci i kobiet. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca dokumentom osobistym. Uczestniczyła w projekcie „Pełna edycja Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego”, a obecnie należy do zespołu projektu „Encyklopedia Getta Warszawskiego”. Opublikowała książkę Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935–1939.

Dzień: 01.12.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny