Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Czym wyróżniało się getto łódzkie na tle innych gett w okupowanej Polsce? Jak wyglądała codzienność mieszkanek i mieszkańców getta? Jakie były wojenne losy artystek i artystów przebywających w Łodzi? Z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć, by przetrwać i móc nieprzerwanie tworzyć? I jak to możliwe, że przetrwało tak wiele świadectw tamtego czasu, które możemy dziś pokazać na wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”?
Na te i inne pytania odpowie podczas oprowadzania dr Jakub Bendkowski, kurator tej wystawy. Zapraszamy do spojrzenia na Łódź oczami jej dawnych mieszkanek i mieszkańców i wysłuchania opowieści o ich doświadczeniach.
Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 12 stycznia 2025 r. o godz. 11:00.
Zapisy zbieramy do 10 stycznia do godz. 16:00 pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Oprowadzanie 12.01”.
_____
Wystawa Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów towarzyszy osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.
Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.
Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535
Program wydarzeń towarzyszących: https://www.jhi.pl/artykuly/uchwycic-getto-wydarzenia,7892
Katalog: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/uchwycic-getto-codziennosc-getta-lodzkiego-oczami,3,3382,5239
_____
dr Jakub Bendkowski – absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego; doktorat obronił w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Uczestnik seminariów mediewistycznych prof. Piotra Skubiszewskiego. Stypendysta „The Clifford and Mary Corbridge Trust” w Cambridge. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na średniowiecznej rzeźbie nagrobnej, problematyce pamięci i upamiętnienia. Zajmuje się też artystami żydowskimi XIX i XX w. Jest autorem monografii poświęconej Simonowi Trachterowi. Przez wiele lat pracownik Działu Sztuki Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie (jako kurator i kustosz). Obecnie pracuje w Ośrodku Sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie.