Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Getto łódzkie istniało najdłużej spośród gett na terenie okupowanej Polski. Do dziś na obszarze Bałut i Starego Miasta możemy oglądać budynki, które były niemymi świadkami jego historii. W trakcie spaceru poznamy dzieje łódzkiego getta i zobaczymy związane z nimi ważne miejsca.
Jaką rolę pełnił w czasie wojny Bałucki Rynek? Gdzie mieszkał Chaim Mordechaj Rumkowski, który stał na czele administracji żydowskiej? Jak oceniali go ludzie zamknięci w getcie i jak dziś patrzą na niego historycy? Czy w getcie istniał ruch oporu i na czym polegały jego działania? Czym była Wielka Szpera? Co możemy wyczytać z dzienników pisanych w getcie i kim byli ich autorzy i autorki? Czy w getcie powstawała sztuka? Jak po 1945 roku kształtowała się pamięć o łódzkiej dzielnicy zamkniętej?
Na te i inne pytania odpowie Ewa Kamińska-Bużałek, która poprowadzi spacer ulicami Łodzi śladami tamtejszego getta.
Spacer rozpocznie się 13 października 2024 r. o godz. 12:00 na Placu Piastowskim w Łodzi (u zbiegu ul. Bazarowej i Rybnej). Zapewniamy bezpłatny transport dla chętnych z Warszawy.
Udział w spacerze jest darmowy.
Na spacer obowiązują zapisy pod adresem rsvp@jhi.pl. Prosimy o zatytułowanie wiadomości „Spacer 13.10”.
Osoby chętne na przejazd z Warszawy prosimy o podanie takiej informacji w mailu. Zgłoszenia na przejazd autobusowy przyjmujemy do 8 października. Liczba miejsc ograniczona.
Prosimy o podanie w mailu numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.
_____
Ewa Kamińska-Bużałek – animatorka kultury działająca w obszarze pamięci. Prezeska Fundacji Łódzki Szlak Kobiet, przewodniczka po Łodzi, autorka projektów kulturalnych, społecznych i edukacyjnych poświęconych historii kobiet związanych z Łodzią, np. „Prababki”, „Zobaczyć Lunię”, „(Nie)obecne”, „Życie pod prąd. Opór kobiet w getcie łódzkim”. Studiowała stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Łódzkim oraz historię i kulturę Żydów na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła także podyplomowe studia polsko-żydowskie w Instytucie Badań Literackich PAN. Pracuje w dziale historycznym Muzeum Miasta Łodzi.
_____
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”, którą prezentujemy w Żydowskim Instytucie Historycznym od 28 sierpnia 2024 do 16 marca 2025. Wystawa jest częścią obchodów osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.
Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa.
Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535