Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Dzięki inicjatywie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma i decyzji stołecznych radnych, w Warszawie znów będzie ulica rabina Dow Bera Meiselsa. Ulica o takiej nazwie istniała już przed II wojną światową i upamiętniała wybitnego rabina, który zachęcał Żydów do popierania walki Polaków o wyzwolenie spod władzy Rosji.
Ulica Meiselsa, do 1938 r. ul. Kupiecka, została wytyczona w 1896 r. od ul. Dzikiej (na wprost ul. Wołyńskiej – obecnie ul. Lewartowskiego) do podwórka przy ul. Nalewki 39. Znajdowała się między ulicami Miłą i Gęsią. Podczas okupacji znalazła się w granicach tzw. dużego getta, a jej zabudowa przetrwała do powstania w getcie warszawskim. Ulica ta, której nazwę niemiecki okupant zmienił ponownie na Kupiecką, została spalona podczas niszczenia getta w 1943 r. i rozebrana przez Niemców jeszcze przed wybuchem powstania warszawskiego. Po wojnie teren ten został zabudowany, a po ulicy Meiselsa nie pozostał żaden materialny ślad we współczesnej przestrzeni miejskiej. Obecnie większość mieszkańców Muranowa nie wie, gdzie przebiegała dawna ul. Kupiecka, nosząca od roku 1938 nazwę Meiselsa.
1 października o godzinie 12:00 zapraszamy na róg ulic Lewartowskiego i Meiselsa (dawniej Niskiej), gdzie uroczyście odsłonimy tabliczkę z nazwiskiem nowego patrona.
Rabin Dow Ber Meisels (1798-1870)
Dow Ber Meisels urodził się w 1798 r. w Szczekocinach. Opowiadał się za udzielaniem poparcia przez Żydów Polakom walczącym z Rosjanami. Uczestniczył w dostawach broni dla powstania listopadowego w latach 1830-31. W latach 1832-56 był rabinem krakowskim. Poparł rewolucję krakowską w 1846 r., a w latach 1856-70 był naczelnym rabinem Warszawy.
Meisels wzywał ludność żydowską do udziału w manifestacjach patriotycznych 1861 r. w Królestwie Polskim. Został uwięziony i wydalony z Królestwa przez władze rosyjskie. Po kilku latach otrzymał zezwolenie na powrót i ponowne objęcie stanowiska naczelnego rabina. Zmarł w 1870 r. w Warszawie.
Nadanie nazwy ulicy imieniem Dow Bera Meiselsa jest nie tylko docenieniem jego dokonań w zakresie działań patriotycznych, ale również – mamy nadzieję – przyczyni się do wzrostu świadomości i wiedzy wśród lokalnych mieszkańców na temat postaci rabina Meiselsa oraz związków Warszawy ze społecznością żydowską.