Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Z punktu widzenia kultury jidysz na początku lat 20. ubiegłego wieku Warszawa była metropolią o nawet większym znaczeniu niż Berlin czy Paryż. To w jidysz ukazywały się pierwsze w Polsce teksty o filmie abstrakcyjnym czy niektórych nowych koncepcjach malarskich. W dziedzinie teatru trwała ścisła współpraca między żydowskimi i polskimi artystami, a w latach 30. jidyszowy teatr symultaniczny stał się inspiracją dla polskiej awangardy teatralnej. Ta wciąż nie do końca rozpoznana historia rozgrywała się przede wszystkim w dzisiejszym centrum miasta i – wbrew pozorom, wciąż można ją częściowo odczytać z dzisiejszej tkanki miejskiej.
Zapraszamy Państwa na wyjątkowy spacer, podczas którego odkryjecie Państwo nieznaną historię budynków i miejsc, które być może mijacie w swoich codziennych wędrówkach po Warszawie.
Prowadzenie: dr Karolina Szymaniak (Dział Naukowy ŻIH)
Miejsce zbiórki: pod pomnikiem Starzyńskiego, pl. Bankowy 2
Zapisy: zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl W tytule prosimy wpisywać „Spacer 23 sierpnia”.
Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem. W formularzu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.
W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Pragniemy poinformować, że na dworze konieczne jest zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.
Zobacz też: Poranek poezji i wojna zimowa. Karta z dziejów awangardy jidysz w Warszawie