Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Marsz Pamięci 22 Lipca, upamiętniający ofiary wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego z lata 1942 roku, zakończył się w tym roku na ulicy Stare Nalewki, tuż przy bramie Ogrodu Krasińskich. Zachowały się tam oryginalny bruk i szyny tramwajowe przedwojennych Nalewek nazywanych wówczas „bijącym sercem żydowskiej Warszawy”. W tym miejscu architekt i projektant Jakub Szczęsny przygotował instalację „Ławki”, nawiązującą do motywu tegorocznego Marszu, czyli nauczycieli i nauczycielek.
Fot. Andrzej Stawiński
Zgodnie z zamysłem twórcy, znanego wcześniej m.in. z realizacji Domu Kereta, instalacja ma łączyć wymiar symboliczny z czystą utylitarnością. Jest ona jednocześnie akcentem urbanistycznym, który staje się pionowym punktem orientacyjnym i tymczasowym pomnikiem, a więc najtrafniejszą, zdaniem autora, formą upamiętnienia w kraju zasypanym pomnikami.
Budulcem instalacji są trójwymiarowe moduły nawiązujące do prostych uczniowskich ławek sprzed ostatniej wojny. Całość jest jednocześnie obiektem artystycznym i wystawą. Część ławek pełni funkcję podświetlanych gablot przybliżających historię żydowskich i polskich nauczycieli.
Instalację na Starych Nalewkach będzie można oglądać do 31 sierpnia.
Zobacz wydarzenia towarzyszące instalacji "Ławki" w sierpniu 2021 r.
__
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
Działania towarzyszące finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Partnerzy Marszu Pamięci 22 lipca:
Patroni Medialni: