81. rocznica buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
2 sierpnia 1943 roku więźniowie obozu zagłady Treblinka II podnieśli bunt. Pragnęli spalić miejsce, które nazywali piekłem i wydostać się na wolność. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza na uroczystości w 81. rocznicę tego wydarzenia.
Treblinka na stronę 3000x2000.jpg

Wydarzenie na Facebooku

Uroczystość rozpocznie się 2 sierpnia o godzinie 12:00 w Muzeum Treblinka. Niemieckim nazistowskim obozie zagłady i obozie pracy (1941–1944). 
 
Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy i język angielski.
 
Żydowski Instytut Historyczny organizuje przejazd autokarowy do Muzeum Treblinka. Chętnych prosimy o zgłoszenie się przez formularz: https://forms.office.com/e/VVZ4feENT3

Chętnych prosimy o zgłoszenie się przez formularz kontaktowy do wtorku 30 lipca.
 


Plan uroczystości: 

9:00 – wyjazd (zbiórka od godz. 8:30 na Placu Bankowym, za pomnikiem Juliusza Słowackiego) 

11:30 – przejście* na teren obozu zagłady pod Pomnik Centralny 

12:00 – uroczystości przy Pomniku Centralnym 

13:30 – powrót pod budynek Muzeum 

13:30 – prezentacja wystawy plenerowej „Artystyczny świat utracony. W hołdzie artystom zamordowanym w Obozie Zagłady w Treblince” 

13:45 – poczęstunek dla wszystkich gości 

15:00 – wyjazd do Warszawy 
 
* Muzeum Treblinka zapewnia przewiezienie pod Pomnik osób z ograniczoną mobilnością.

 

_____ 

O wystawie:  
Wystawa plenerowa składa się z dziesięciu tablic, na których przedstawiono krótki rys historyczny obozu zagłady Treblinka II oraz kilka sylwetek artystów zamordowanych w obozie. Ekspozycję ilustrują m.in. fotografie prac artystów i artefaktów odnalezionych na terenie obozu zagłady. 
Organizatorem wystawy jest Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944). 
Kuratorką ekspozycji jest Anna Remiszewska, adiunktka w Dziale Edukacyjnym Muzeum Treblinka. 
Wystawa prezentowana będzie przy parkingu Muzeum. 

_____ 

Niemiecki nazistowski obóz zagłady Treblinka II został uruchomiony 23 lipca 1942 r. – tego dnia przyjechały do niego pierwsze transporty Żydów z getta warszawskiego. 

Do obozu przez prawie półtora roku przybywały transporty z centralnej Polski i innych krajów okupowanej Europy. Codziennie Niemcy mordowali w komorach gazowych około 5–10 tysięcy osób przy użyciu gazów spalinowych z silnika czołgowego. 

2 sierpnia 1943 r. około godziny 16:00 rozpoczął się bunt więźniów, którzy zaatakowali niemieckich i ukraińskich strażników oraz podpalili budynki obozowe. Spośród ponad 700 uczestników buntu około 200 osobom udało się uciec poza granice obozu, a blisko 100 z nich przeżyło wojnę. 

Treblinka jest największym cmentarzem polskich Żydów i jednym z największych cmentarzy polskich obywateli. Zamordowano w niej blisko 900 tysięcy Żydów i Żydówek, głównie z Warszawy, Białegostoku, Mazowsza i Podlasia, a także ze Słowacji, Grecji, Jugosławii i Bułgarii, oraz około 2 tysiące Romów. Znane są nazwiska zaledwie około 100 tysięcy pomordowanych. 

 

_____

Partnerem wydarzenia jest Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944)

Żydowski Instytut Historyczny