Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Celem warsztatów jest dyskusja nad zasobami wizualnymi z czasów II wojny światowej. Największe polskie instytucje badawcze i muzealne związanych historią wojny i Zagłady Żydów mają kolekcje zdjęć i filmów, które opracowują i udostępniają w swoich repozytoriach.
Podczas warsztatów będziemy zastanawiać się nad sposobami budowania fizycznych i cyfrowych kolekcji zdjęć i zapisów filmowych oraz sposobami ich identyfikacji dawniej i obecnie. Prelegentki i prelegenci opowiedzą o powstawaniu kolekcji instytucjonalnych, metodologii identyfikacji (zmieniającą się na przestrzeni lat) i udostępniania. Posłuchamy opowieści osób, które pozainstytucjonalnie zajmują się ustalaniem lokalizacji wykonania wojennych fotografii. Dowiemy się, jak wyszukują zdjęcia do identyfikacji, jakie jest ich instrumentarium, poznamy ich największe odkrycia, jak i fotografie, które nadal pozostają zagadką.
Spotkanie będzie odbędzie się 29 stycznia br. w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie na ul. Tłomackie 3/5, w Sali w Błękitnym Wieżowcu.
Osoby zainteresowane uczestniczeniem w warsztacie prosimy o zgłoszenie przez formularz: https://forms.office.com/e/6tEtY4pT0T
Zgłoszenia przyjmujemy do 22 stycznia 2025. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zakwalifikowane zostaną o tym poinformowane mailowo.