Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Chana Hermelin wyszła za mąż za Abrahama Moshe FINGERHUTa, prawdopodobnie w Warszawie. Avraham Moshe był rabinem z rodziny pochodzącej z miasta Turek w Polsce. Nie mając silnych związków z żadną rabiniczną rodziną, szukał pracy w odległych miejscach. Młoda para przeprowadziła się do Francji, gdzie urodził się ich pierwszy syn. Stamtąd Avram Moshe przeniósł się do Lizbony i Algieru. Chana nie wyjechała razem z nim, z nieznanych nam i rodzinie przyczyn wróciła do Warszawy.
Kilka lat później — w mieście Algier w północnej Afryce, Avram Moshe otrzymał prośbę od Chany o rozwód. W religijnym prawie żydowskim (Halacha) rozwód jest czymś, co mężczyzna daje kobiecie (dosłownie — odsyła ją), i mężczyzna można nie zgodzić się na rozwód.
Dokumenty opowiadają historię tego wniosku o rozwód:
List rekomendacyjny od znanego warszawskiego rabina Cwi Jechezkela MICHELZONA:
Dokument zaświadczający naturalizację pierwszego syna Chany i Abrahama. Z dokumentu wynika, że Chana urodziła się w 1904 roku w Warszawie, jako córka Mendla Hermelina i Mindly TREPMAN.
List wysłany z Lizbony, mówiący o tym, że Chana opublikowała oszczerstwa na temat Abrahama w prasie warszawskiej. Jeszcze jeden artykuł został opublikowany tego samego roku, po odpowiedzi rabina Fingerhuta.
Abraham Mosze FINGERHUT pisze z Lizbony do rabinów paryskich i rabinów z Warszawy, żeby pomogli mu walczyć z oszczerstwami na jego temat. Wiemy, że Hana Hermelin mieszkała na ulicy Rynkowej 3, blisko Placu Żelaznej Bramy i hali targowej zwanej Gościnny Dwór.
Chana FINGERHUT z domu HERMELIN, z ulicy Rynkowej 3. To jest dokument wystawiony przez warszawski rabinat, który znajdował się przy ulicy Grzybowskiej, potwierdzający, że Chana zwróciła swoją ketubę, i otrzymała pieniądze zgodniej z warunkami wymienionymi w tymże dokumencie.
Dokument dalej opowiada historię rabina Fingerhuta proszącego o pomoc w znalezieniu rabina, który będzie jego „adwokatem” i zastąpi dotychczas reprezentujący go rabinat warszawski. Rabin, który ma go reprezentować, negocjuje swoją pensję i marżę i w końcu widzimy werdykt ogłaszający rozwód, podpisany przez dwóch warszawskich rabinów sądowych — Rabina GEZUNDHEITa oraz Rabina KAHANA.
Nie wiedzieliśmy prawie niczego na temat Chany Hermelin, i dlatego jej rodzina zgłosiła się do nas. Wiemy, że wróciła do Warszawy i możemy założyć, że żyła razem z rodziną, niestety w książce adresowej przy ulicy Rynkowej 3 nie znaleźliśmy żadnej rodziny połączonej z rodziną HERMELIN albo TREPMAN.
W dokumentach z archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego znaleźliśmy kartę zgonu z getta warszawskiego na nazwisko Chana HERMELIN. Nie możemy być pewni, że to nasza poszukiwana Chana, ze względu na szczątkowe informacje widniejące na karcie.
Jak dowiedzieliśmy się od rodziny — rabin Avraham Moshe FINGERHUT służył później przez długi czas jako naczelny rabin algierskiej społeczności żydowskiej — pisał książki na temat Halachy, i otrzymał wyróżnienia jako rabin francuskich sił marynarki wojennej medal Legii Honorowej Republiki Francuskiej.