Spotkanie autorskie wokół książki Jaffa Schatza 'Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów' – obejrzyj nagranie

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Radykalizm i radykałowie rodzą się w społeczeństwach nacechowanych napięciami, niesprawiedliwością i dyskryminacją. Chciałem ten temat opisać, kiedy świadkowie jeszcze żyli, ocalić przed zapomnieniem i przed fałszowaniem. Losy tego pokolenia dostarczają fantastycznego materiału dla wszystkich nauk społecznych: historii, socjologii, psychologii społecznej, politologii – mówi Jaff Schatz w rozmowie z Heleną Datner (ŻIH). Nagranie spotkania poświęconego książce "Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów" jest już dostępne na kanale YouTube Żydowskiego Instytutu Historycznego.
pokolenie_nagranie_border.png

Jakie czynniki sprawiają, że możemy mówić o członkach ruchu komunistycznego jako o „pokoleniu”? W jaki sposób losy indywidualne stają się ilustracją doświadczeń zbiorowych? Jakie dylematy moralne i problemy praktyczne napotykali żydowscy aktywiści podczas realizacji swoich celów? Jakie etniczne, kulturowe i społeczne czynniki wpływały na nich jako na jednostki oraz kolektyw?

Z Jaffem Schatzem, autorem książki Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów rozmawia dr Helena Datner (ŻIH).

Książka Jaffa Schatza, której oryginalny tytuł brzmi Generation. The Rise and Fall of the Jewish Communists of Poland, trafia po raz pierwszy do rąk polskich czytelników dzięki przekładowi opracowanemu przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Mimo ponad dwudziestu lat, które upłynęły od jej premiery za granicą, publikacja pozostaje niezwykle istotną monografią dotyczącą losu Żydów, którzy przystąpili do ruchu komunistycznego w latach 20. i 30., a stali się jego ofiarami trzy dekady później.

 

Ostatni prawdziwi komuniści. Przeczytaj recenzję książki

Zobacz recenzję Łukasza Bertrama na portalu "Kultura Liberalna"

Zobacz książkę w Księgarni na Tłomackiem

Żydowski Instytut Historyczny