Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Instytut ponownie otwiera się dla swoich gości już od 10 maja. Zapraszamy na wystawy stałe: "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" i "Mała Synagoga na Tłomackiem" oraz nową ekspozycję czasową „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” przygotowaną w ramach 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego i przedłużoną do 31 sierpnia 2021 r.
Od 10 maja wprowadzamy nowe godziny otwarcia wystaw:
Uwaga! Osoby zwiedzające wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym muszą zachowywać odstęp 1,5 metrów od innych osób oraz są zobowiązane do noszenia maseczki na twarzy.
Kasa biletowa działa:
Płatność tylko kartą.
Poniedziałki są dniem bezpłatnego zwiedzania.
Limit wejścia osób na wystaw stałą i czasową – 15 osób.
Limit wejścia osób do synagogi – 2 osoby.
Sprawdź nowy Regulamin zwiedzania wystaw
Kwerendy
W celu zapisu na kwerendę prosimy o kontakt:
Jednocześnie w czytelni może przebywać dwóch czytelników. Czytelnicy zobowiązani są do noszenia maseczek i rękawiczek.
Użytkownicy zbiorów Archiwum mogą korzystać z czytelni w czwartki w godzinach 9-12 oraz 13-16, po uprzednim umówieniu się.
Czytelnia Biblioteki
Czytelnicy mogą skorzystać z naszych zbiorów w następujący sposób:
Jednocześnie w czytelni może przebywać dwóch czytelników.
Czytelnicy zobowiązani są do noszenia maseczek i rękawiczek. W podanych dniach czytelnia jest przeznaczona tylko dla użytkowników księgozbioru bibliotecznego.
Obowiązują zapisy. Rezerwacja miejsc pod adresem email: czytelnia.rezerwacja@jhi.pl.
Księgarnia
Księgarnia na Tłomackiem będzie otwarta w godzinach:
Wystawy:
„Gdzie jesteś? Rdz 3,9” – wystawa czasowa
09.02.-31.08.21
O tym, co czuli mieszkańcy getta, jak komentowali zamknięcie jego granic, czego się obawiali i skąd czerpali nadzieję, wiadomo głównie dzięki dokumentom zachowanym w Archiwum Ringelbluma. Poprzez materiały źródłowe takie jak: zebrane relacje, świadectwa rysunkowe oraz dokumentację fotograficzną twórcy wystawy „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” próbują przybliżyć odwiedzającym Instytut graniczne stany emocjonalne
i egzystencjalne, jakich doświadczały setki tysięcy ludzi stłoczonych w getcie warszawskim.
Wyjątkowe świadectwa pokazane na wystawie opowiadają o egzystencji ludzi w zamkniętej dzielnicy Warszawy. W symboliczny, bardzo intymny sposób odnoszą się do momentu zamknięcia granic getta warszawskiego 16 listopada 1940 roku i oddzielenia uwięzionych tam Żydów od informacji, bliskich osób, od zieleni, drzew czy widoku nieba po horyzont.
Ekspozycja podzielona została na jedenaście stanowisk, punktów granicznych którymi są m.in. strach, bezczas, niepewność czy głód, wyznaczających doświadczenie życia oraz śmierci w getcie warszawskim. Istotę poszczególnych części można zrozumieć patrząc na obrazy i zdjęcia wykonane w getcie czy słuchając na specjalnie przygotowanych audioguide'ach relacji czytanych przez aktorów: Magdalenę Lamparską, Jerzego Radziwiłowicza, Mateusza Damięckiego oraz Martina Budnego w reżyserii Agnieszki Olsten.
Na niebie w getcie nie ma horyzontu. Obejrzyj animacje towarzyszące wystawie „Gdzie jesteś? Rdz 3,9”
Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu – wystawa stała
To pierwsza tak minimalistyczna i oszczędna w środki wystawa opowiadająca o ludzkim oporze i heroizmie w obliczu ostatecznego zła.
Ekspozycja poświęcona jest Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy i JEGO twórcom, konspiracyjnej grupie Oneg Szabat (herb. Radość Soboty) założonej przez historyka Emanuela Ringelbluma, dzisiejszego patrona ŻIH. Kilkadziesiąt osób pracujących nad Archiwum działało w pełnej konspiracji. Wiedzieli, jaki los ich czeka. Ryzykując życie, wykorzystywali jedyny środek oporu, jaki mieli do dyspozycji – swoją wiedzę i odwagę zbierania informacji. Mimo przerażenia dbali o obiektywność i staranność języka. Postępowali zgodnie z wszelkimi naukowymi zasadami; dla przyszłych pokoleń tworzyli dzieło, które stało się pamięcią świata.
Na wystawie pokazujemy ukryte w jednej z piwnic getta dokumenty, listy, testamenty idących na śmierć, relacje świadków i ofiar ludobójstwa. Gromadzono je, porządkowano właśnie tu, w ocalonym budynku dawnej Głównej Biblioteki Judaistycznej.
Emocjonalny tytuł wystawy zaczerpnięty został z testamentu Dawida Grabera, który brał udział w ukryciu pierwszej części Archiwum. Pisał: „To czego nie mogliśmy wykrzyczeć przed światem, zakopaliśmy w ziemi”. Graber miał 19 lat i chowając w pośpiechu ostatnie skrzynie i bańki z poszczególnymi częściami materiałów, miał jedną nadzieję: że „przyszłe pokolenia będą wspominać nasze cierpienia i ból, to, że w czasie upadku znaleźli się ludzie, którzy mieli odwagę wykonywać taką robotę”.
Oprowadzania po wystawie: https://www.jhi.pl/zaplanuj-wizyte
Mała Synagoga na Tłomackiem – wystawa stała
Wystawa Mała Synagoga na Tłomackiem znana również jako „Bejt tfila – dom modlitwy” to okazja do zobaczenia, jak wygląda przestrzeń synagogi oraz zapoznania się ze znaczeniem i lokalizacją tradycyjnych elementów jej wyposażenia czy funkcjami poszczególnych osób taki jak rabin, kantor czy szames.
Ekspozycja ta jest wyjątkowym połączeniem aranżowanej z zabytkowych przedmiotów przestrzeni synagogi z nowoczesną formą minimalistycznego wystroju oraz interaktywnych możliwości działania odbiorców. W jej przestrzeni pokazujemy ponad trzydzieści ocalonych z Zagłady zabytków pochodzących z polskich i niemieckich synagog. Wśród nich są̨ zarówno obiekty rytualne (np. aron ha-kodesz, parochet, zwój Tory), jak i przedmioty codziennego użytku (np. klucze do bożnicy). Najstarsze eksponaty pochodzą̨ z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku.
Wystawa skierowana jest do wszystkich, zwłaszcza tych, którzy nie byli wcześniej w synagodze lub chcieliby uzupełnić wiedzę na temat tego miejsca.
Spotkania z kuratorem na wystawie i wydarzenia towarzyszące: www.jhi.pl.
Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Instytutu i mediów społecznościowych, gdzie będziemy informować o kolejnych zmianach.