Akademia Letnia 2024 za nami!

Autor: Szymon Pietrzykowski
W dniach 22-24 lipca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Akademii Letniej zorganizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny. Podobnie jak w poprzednich latach wydarzenie to cieszyło się niemałym zainteresowaniem – wpłynęła ponad setka zgłoszeń od edukatorów_ek, nauczyli_ek z całej Polski. W ciągu tych kilku dni w ŻIH-u mieliśmy przyjemność gościć trzydzieści osób – z Warszawy i okolic oraz innych miejscowości (m.in. z Bielska-Białej, Fabianek k. Włocławka, Leszna, Katowic, Krosna, Pniew, Poznania, Radomska, Szczecinka) zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką żydowską, aktywnie działających w tej dziedzinie i dzielących się wiedzą w swoich szkołach oraz lokalnych społecznościach.
20240724_121140.jpg

Początek pierwszego dnia upłynął na rejestracji i powitaniu uczestników_czek. Następnie miała miejsce integracja – nasi goście i gościnie w kilku słowach opowiedzieli o sobie, swojej działalności, motywacjach do wzięcia udziału w Akademii i oczekiwaniach wobec niej. Kierownik Działu Edukacji, Paweł Bysko, przedstawił ofertę edukacyjną ŻIH. Po wystawie stałej Czego nie mogliśmy wykrzyczeń światu – o tajnej grupie Oneg Szabat i Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego – oprowadził Szymon Pietrzykowski, pracownik Działu Edukacji. Z wykładem pt. „Wizja nowoczesnego wychowania w szkołach CISZO w dwudziestoleciu międzywojennym” wystąpiła Anna Szyba, zajmująca się naukowo przedwojennym szkolnictwem żydowskim. O trwającym od 2017 r. i zakończonym w tym roku projekcie Encyklopedia Getta Warszawskiego opowiedziała dr Maria Ferenc – jego koordynatorka, pracowniczka Działu Naukowego. Ponieważ pierwszy dzień zbiegł się z trzynastym Marszem Pamięci – w 82. rocznicę rozpoczęcia akcji eksterminacyjnej getta warszawskiego (niem. Grossaktion), w tym roku poświęconym rabinom z getta warszawskiego – była możliwość wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu.

 

Drugi dzień wypełniły wykłady i warsztaty. Historię chasydyzmu, najważniejsze nurty i reprezentantów przedstawił dr hab. Jan Doktór z Działu Naukowego. Warsztat „Jak wojna zmienia formy literackie? O wojennych dziennikach i listach okiem literaturoznawcy” na podstawie materiałów z Archiwum Ringelbluma poprowadziła Marta Janczewska, pracowniczka Działu Naukowego. W jego trakcie omawiane były m.in. listy Żydów z Płońska wyrzucone z transportu śmierci do Auschwitz czy testamenty Geli Seksztajn i Izraela Lichtensztajna. Mniej znaną stronę Janusza Korczaka przybliżyła z kolei dr Agnieszka Witkowska-Krych z Działu Edukacji w wykładzie „Korczak, jakiego nie znacie”. Dzień zakończył się wizytami studyjnymi w Archiwum i Bibliotece ŻIH – wybrane dokumenty z bogatego zasobu archiwalnegozaprezentowała Aleksandra Szarapanowska, zaś cenne wydawnictwa z zasobu bibliotecznego – Alicja Kościan i Wiktor Sybilski.  

 

Trzeci, ostatni dzień rozpoczął spacer po cmentarzu żydowskim na ul. Okopowej – oprowadzał Szymon Pietrzykowski. Po powrocie na Tłomackie kierownik Działu Zasobów Cyfrowych i IT, Krzysztof Czajka-Kalinowski, przybliżył portal edukacyjno-badawczy Delet, za którego pośrednictwem możliwe jest tworzenie lekcji, warsztatów czy prezentacji na podstawie zbiorów z kolekcji ŻIH – znaczącą jej część udostępniono online na Centralnej Bibliotece Judaistycznej. Na zakończenie nastąpiło wspólne podsumowanie Akademii oraz wręczenie dyplomów.

 

Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom dziękujemy za obecność na Akademii. Mamy nadzieję, że wróciliście z niej z solidną dawką wiedzy, nową energią i pomysłami do wprowadzenia. Osoby zainteresowane udziałem zapraszamy na Akademię Zimową, która odbędzie się na początku grudnia tego roku. O szczegółach i rekrutacji poinformujemy w listopadzie.

 

Akademia Letnia Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Taube Philanthropies i przy współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Szymon Pietrzykowski