Cykl szkoleń „Jak opowiadać o żydowskiej Warszawie?” dla przewodników miejskich

25.01.2021
Autor: Zespół Edukacji ŻIH
W marcu 2021 r. Dział Edukacji ŻIH organizuje szkolenia dla przewodników miejskich. Spotkania będą odbywały się w przestrzeni wystaw "Mała Synagoga na Tlomackiem" i "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu". Liczba uczestników jest ograniczona.
bejt_tfila_1.jpg

Wnętrze wystawy "Mała Synagoga na Tłomackiem"

 

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, w szkoleniu na wystawie synagogalnej będzie mogło uczestniczyć jednorazowo 10 osób, na wystawie poświęconej Archiwum Ringelbluma maksymalnie 15 osób. Liczba miejsc na wszystkich szkoleniach jest ograniczona do 50.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.

 

9 marca (wt), 16:00 – Szkolenie z oprowadzania po wystawie „Mała Synagoga na Tłomackiem”

Prowadzenie: dr Agnieszka Witkowska-Krych

Wystawa „Mała Synagoga na Tłomackiem” przybliża temat synagogi, jej najważniejszych obiektów i funkcji osób, które się w niej spotykały. Skierowana jest do wszystkich, zwłaszcza tych, którzy nie byli wcześniej w synagodze i chcieliby uzupełnić wiedzę na temat tego miejsca.

Na ekspozycji prezentujemy podstawowe wyposażenie tradycyjnej synagogi. Zwiedzający mogą zobaczyć ponad trzydzieści ocalonych z Zagłady zabytków pochodzących z polskich i niemieckich synagog, w tym obiekty rytualne (aron ha-kodesz, parochet, zwój Tory) i przedmioty codziennego użytku (klucze do bożnicy). Najstarsze eksponaty pochodzą z XVIII w. Brakujące elementy, np. bima, zostały zaprojektowane w nowoczesny sposób tak, aby nie konkurowały z zabytkami, a jednocześnie uzupełniały wnętrze synagogi.

Osobom zainteresowanym tematem polecamy literaturę dostępną w „Księgarni na Tłomackiem” w ŻIH-u i online:

 

Wnętrze wystawy "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu"

 

16 marca (wt), 16:00 – Szkolenie z oprowadzania po wystawie „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”

Prowadzenie: dr Bartosz Borys

Wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” poświęcona jest mieszkańcom warszawskiego getta, członkom Oneg Szabat, konspiracyjnej grupy dokumentującej los polskich Żydów w czasie II wojny światowej. Jej twórcą był historyk, dr Emanuel Ringelblum, a stworzona przez grupę kolekcja dokumentów jest zarówno jednym z najważniejszych zbiorów dotyczących Zagłady, jak i świadectwem oporu intelektualnego i duchowego. Na wystawie prezentujemy oryginalne dokumenty z getta – listy, testamenty osób idących na śmierć, relacje świadków i ofiar ludobójstwa, które gromadzono i porządkowano w ocalonym budynku dawnej Głównej Biblioteki Judaistycznej, dziś – siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Osobom zainteresowanym tematem polecamy literaturę dostępną w „Księgarni na Tłomackiem” w ŻIH-u i online:

 

Kolejne terminy szkoleń będą dostępne po 20 marca.

 

Szkolenia odbywają się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.

EOG_norw_belka_PL.png [47.79 KB]

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej