Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Jidyszland – nowe przestrzenie.
Studia nad językiem i kulturą jidysz w Polsce
III Interdyscyplinarna Konferencja Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych
przy współpracy Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma
Warszawa, 20 – 21 listopada 2022
Studia nad językiem i kulturą jidysz stanowią dynamicznie rozwijającą się gałąź polskich badań judaistycznych, a dorobek polskich jidyszystek i jidyszystów bywa coraz częściej zauważany oraz uwzględniany nie tylko na gruncie polskim, ale i światowym.
Celem III Interdyscyplinarnej Konferencji PTSJ jest podsumowanie aktualnego stanu badań polskiej i światowej jidyszystyki, określenie aktualnych kierunków i podejść badawczych oraz wyznaczenie priorytetów na najbliższe lata. Ponadto konferencja będzie okazją do zacieśnienia kontaktów między istniejącymi w Polsce ośrodkami akademickimi, integracji różnych środowisk naukowych oraz nawiązania współpracy przy realizacji konkretnych projektów badawczych.
W czasie konferencji odbędzie się dyskusja panelowa wokół tomu Jidyszland – nowe przestrzenie, który ukaże się w 2022 r. w serii Jidyszland, wydawanej przez PTSJ i ŻIH.
W ramach konferencji przewidziane jest również Walne Zebranie PTSJ, na którym odbędą się wybory do Zarządu i Komisji Rewizyjnej na lata 2022-2025.
Interesują nas referaty prezentujące różne podejścia metodologiczne, korzystające z rozwiązań charakterystycznych dla jednej dyscypliny lub proponujące spojrzenie interdyscyplinarne, dotyczące zarówno Polski, jak i całego Jidyszlandu. Wystąpienia mogą dotyczyć kwestii języka, literatury, prasy, teatru, filmu, sztuk wizualnych, zagadnień przekładu, problematyki pograniczności, wykorzystania źródeł w języku jidysz do badań historycznych, etnograficznych, kulturoznawczych, socjologicznych, itp. Interesują nas również krótkie prezentacje trwających bądź rozpoczynających się wkrótce projektów badawczych i popularyzatorskich mieszczących się w obszarze działalności PTSJ.
Referaty i prezentacje mogą być wygłaszane w języku polskim, angielskim bądź jidysz.
Abstrakty wystąpień (nie więcej niż 1800 znaków) oraz krótki biogram prosimy nadsyłać do 20 marca 2022 roku na adres konferencjaptsj2022@gmail.com
Decyzję o przyjęciu referatu przekażemy do 31 marca 2022 roku.
Organizatorzy postarają się zapewnić jeden nocleg referentom będącym członkami PTSJ.
Komitet Organizacyjny:
Prof. Monika Adamczyk-Garbowska
Dr hab. Joanna Degler, prof. UWr
Dr hab. Magdalena Ruta, prof. UJ
Dr Karolina Szymaniak
Dr Agnieszka Żółkiewska
Mgr Adam Stepnowski