Kolejna edycja Akademii Zimowej ŻIH za nami!

Autor: Szymon Pietrzykowski
W grudniowy weekend 7-8 grudnia 2024 roku odbyła się kolejna edycja Akademii Zimowej Żydowskiego Instytutu Historycznego. Do Warszawy zjechali się edukatorzy i edukatorki z większych i mniejszych miejscowości w Polsce (m.in. Kraków, Gdańsk, Bydgoszcz, Kalisz, Poznań, Łódź; Szydłowiec, Łosice czy Wojcieszyce), którzy w codziennej pracy z młodzieżą szczególną uwagę kładą na poznawanie historii i kultury lokalnych społeczności żydowskich, twórczo promują idee tolerancji i wielokulturowości. Dwudniowy intensywny pobyt obfitował w wykłady, warsztaty i oprowadzania po wystawach.
fot. Szymon Pietrzykowski_101121.jpg

Na początku pierwszego dnia wydarzenia, po oficjalnym przywitaniu gości oraz zaprezentowaniu oferty edukacyjnej przez Pawła Bysko, kierownika Działu Edukacji ŻIH, mieli oni okazję zapoznać się nawzajem, opowiedzieć parę słów o sobie i swojej działalności. Następnie po wystawie stałej Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu oprowadził ich Szymon Pietrzykowski, pracownik Działu Edukacji. Warsztat Identyfikacja potrzeb w zakresie nauczania o historii i kultury Żydów przeprowadziła z kolei dr Agnieszka Witkowska-Krych, również z Działu Edukacji. W jego trakcie uczestnicy i uczestnicy mogli opowiedzieć m.in. o zapotrzebowaniach czy problemach, z jakimi stykają się w swojej pracy. O przemilczanych żydowskich kontekstach w twórczości i biografiach Tadeusza Różewicza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego opowiedział prof. Piotr Weiser z Działu Naukowego ŻIH. Wykładu ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchały polonistki i poloniści. Na zakończenie pierwszego dnia kierowniczka Działu Dokumentacji Dziedzictwa, dr Agnieszka Kajczyk, zaprezentowała i omówiła kolekcję zdjęć z getta warszawskiego znajdującą się w zbiorach Archiwum Ringelbluma. Zaprezentowała również  możliwości portalu edukacyjno-badawczego DELET, do wykorzystania w lekcjach w uczniami.

 

Drugi dzień Akademii otworzył warsztat Tam, gdzie brakuje języka. Emocje i metafory w sztuce ukazującej Zagładę i traumę wojenną. Anna Ekielska z Działu Sztuki posłużyła się w nim wybranymi przykładami z twórczości m.in. Aliny Szapocznikow, Geli Seksztajn czy Henryka Becka. Wykład o Centralnym Komitecie Żydów Polskich (CKŻP) wygłosił dr hab. August Grabski z Działu Naukowego. W dalszym punkcie dnia goście podzielili się na dwie grupy, które naprzemiennie zwiedzały wystawę czasową Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów, poprzedzoną krótkim wprowadzeniem Szymona Pietrzykowskiego, oraz Archiwum ŻIH, gdzie wybrane przykłady z bogatych zasobów archiwalnych przedstawiła jego kierowniczka, Agnieszka Reszka. Akademię zakończyło oficjalne podsumowanie, wspólna wymiana uwag i opinii oraz wręczenie dyplomów. Serdeczne dziękujemy za wspólnie spędzony wartościowy czas i już teraz zapraszamy na Akademię Letnią w lipcu przyszłego roku.

Akademia Zimowa ŻIH jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Taube Philanthropies i przy współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Szymon Pietrzykowski