Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Zapraszamy do zgłaszania propozycji referatów na międzynarodową konferencję „80 lat po Aktion «Reinhard» (1942-1943)”: reakcje społeczne i upamiętnienie, organizowaną przez Muzeum Getta Warszawskiego, Państwowe Muzeum na Majdanku i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Konferencja odbędzie się w Warszawie w dniach 21-22 września 2022 r.
Na myśl o tych, których dane mi było widzieć na krótko, w drodze,
między jednym transportem a drugim, ogarnia mnie „epicki popłoch”.
Przepadają, uchodzą z mojej pamięci.
(Bogdan Wojdowski, Chleb rzucony umarłym)
Wiosną 1942 r. Niemcy – pod kryptonimem Akcja „Reinhard” – rozpoczęli deportacje i mordowanie Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa oraz Bezirk Bialystok. Zabijano ich w trzech utworzonych w tym celu ośrodkach zagłady. Getto warszawskie było największym w okupowanej przez Niemców Europie. To właśnie z Warszawy, przez osiem tygodni, od 22 lipca do 21 września 1942 r. (święto Jom Kippur), bez przerwy odchodziły transporty do obozu zagłady w Treblince. Do listopada 1943 r., kiedy Akcja „Reinhard” została zakończona, zamordowano ponad 1,5 mln Żydów polskich, a także z innych krajów okupowanej Europy. Konferencja, organizowana przez Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, odbywa się w 80. rocznicę rozpoczęcia akcji zagłady polskich Żydów.
Pierwszym celem konferencji jest zbadanie zbiorowych i indywidualnych reakcji dwóch społeczności, żydowskiej i polskiej, w okresie terroru oraz masowych deportacji do obozów zagłady. Drugim celem jest zbadanie i porównanie przebiegu akcji likwidacyjnych w getcie warszawskim oraz w różnych miejscach pięciu dystryktów Generalnego Gubernatorstwa. Ważne są dla nas także konsekwencje dla społeczności żydowskiej i relacji z ludnością nieżydowską. Trzecim celem jest zbadanie sposobów upamiętniania terenów byłych obozów utworzonych w ramach „Akcji „Reinhard”.
W sposób szczególny chcielibyśmy zwrócić uwagę na:
Organizatorzy zapraszają badaczy (w szczególności młodych naukowców) reprezentujących takie dyscypliny nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce jak: historia, socjologia, psychologia, politologia, archeologia, kulturoznawstwo, historia sztuki etc. do nadsyłania propozycji swoich wystąpień na planowanej konferencji na adres conference@jhi.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń to 15 kwietnia 2022 r.
Do zgłoszenia o długości do 500 słów należy dołączyć krótki życiorys. O wyborze propozycji powiadomimy do 15 maja 2022 r. Pokrycie przez organizatorów kosztów przyjazdu uczestników do Warszawy oraz kosztów zakwaterowania w hotelu (do trzech noclegów) podczas konferencji jest zależne od wysokości przyznanej organizatorom dotacji. Przewidujemy publikację wybranych artykułów.
Komitet organizacyjny: prof. dr hab. Andrzej Żbikowski (ŻIH), dr Martyna Grądzka-Rejak (MGW), prof. Daniel Blatman (MGW).
Organizatorzy konferencji:
Konferencja jest częścią upamiętnienia 80. rocznicy zagłady Żydów w niemieckiej akcji „Reinhard"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy