Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Program „Zapisz jako…” Pomóż zachować obrazy przeszłości
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Serce tamtego miasta
O wystawie
Program wydarzeń towarzyszących
Mapa wystawy
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Czasopismo „Tłomackie 3/5"
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Aktualności
W 124. rocznicę urodzin Emanuela Ringelbluma
Wspominamy dziś Emanuela Ringelbluma i dzieło przez niego stworzone w 124. rocznicę urodzin.
Wystawa „Underground: The Hidden Archive of the Warsaw Ghetto” już otwarta!
Akademia Zimowa ŻIH 2024
Seminarium „El Archivo Ringelblum y su relación con España” w ramach programu „Kultura inspirująca”
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
„Zostawiliśmy i ochroniliśmy nasze bogate dziedzictwo”. 77. rocznica odnalezienia pierwszej części Archiwum Ringelbluma – Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
18 września mija 77 lat od odnalezienia w ruinach warszawskiego getta Archiwum Ringelbluma – najcenniejszego zbioru dokumentów dotyczących Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. W dziesięciu metalowych skrzynkach, które odkopano w godzinach popołudniowych przy ul. Nowolipki 68, gdzie w getcie działała szkoła im. Bera Borochowa, znajdowała się pierwsza część unikatowych materiałów.
Żydowski Instytut Historyczny na Gdańskich Targach Książki
Serdecznie zapraszamy na stoisko Żydowskiego Instytutu Historycznego na Gdańskich Targach Książki!
Szana Towa! Słodkiego i dobrego roku 5784!
Pierwszego dnia miesiąca Tiszri, czyli 15 września według kalendarza gregoriańskiego, rozpoczyna się święto Rosz ha-Szana – Nowy Rok.
Skwer przy ul. Pawiej skwerem im. Racheli Auerbach!
Po kilkumiesięcznym oczekiwaniu na decyzję Rady m.st. Warszawy możemy potwierdzić – skwer przy ul. Pawiej na warszawskiej Woli nosi imię Racheli Auerbach!
Bylica roczna odkryta na nowo
Bylice (Artemisia spp.) to jedne z tych roślin, jakich zwykle nie chcemy na miejskich łąkach ani w wiejskich pasach kwietnych, ogródkach bioróżnorodności czy ogródkach miododajnych. Na liście gatunków porastających ruiny dzielnicy getta, sporządzonej przez prof. Kobendzę znalazły się trzy gatunki bylic: wciąż dziś pospolite (choć nierzadko energicznie zwalczane) bylica pospolita (A. vulgaris) oraz bylica polna (A. campestris), a także rzadka obecnie w Polsce bylica roczna (A. annua).
Historia pewnego policjanta
Charakterystyka Marchlewicza, jego związki z przedwojenną policją i wojskiem oraz niechęć do pełnienia służby pod władzami okupacyjnymi zdają się sugerować, iż z punktu widzenia przełożonych nie był najlepszym kandydatem na obejmowane stanowisko. Mimo to nie został z niego usunięty, a podejmowane przez niego próby odejścia kończyły się niepowodzeniem. Po wojnie, w okresie działania Komisji Rehabilitacyjnej dla funkcjonariuszy Policji Państwowej przy Prezydium Rady Ministrów, mieszkańcy Otwocka składali zeznania dotyczące m.in. Bronisława Marchlewicza. Powtarzali, że informował o nadchodzących przeszukaniach i aresztowaniach osób podejrzanych o związki z podziemiem. Ubezpieczał akcje dywersyjne AK w mieście i jego okolicach (oddał też do dyspozycji organizacji część swojego domu), zajmował się także ochroną konspiracyjnych kursów szkolnych przed denuncjacją.
„żadne pióro na świecie nie zdoła opisać tego, co się od tego dnia dzieje w getcie!” | Wielka szpera w getcie łódzkim
8 lutego 1940 roku prezydent policji w Łodzi Johannes Schäfer wydał zarządzenie o utworzeniu „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”. Obszar planowanego getta wytyczono w północnej, najbardziej zaniedbanej, a zarazem gęsto zaludnionej części miasta – na Starym Mieście i Bałutach. W późniejszym okresie plany te nieco zmodyfikowano i powiększono obszar getta w kierunku wschodnim, do żydowskiego cmentarza włącznie. Niecałe trzy miesiące później, 30 kwietnia 1940 roku zostało ono zamknięte. W trakcie czterech lat funkcjonowania getta łódzkiego przeszło przez nie ponad 200 tys. osób – zarówno Żydów łódzkich oraz pochodzących z okolicznych miejscowości, jak i deportowanych z III Rzeszy, Austrii, Luksemburga czy Protektoratu Czech i Moraw, a także Romowie i Sinti, dla których w ramach getta utworzono tzw. obóz cygański (Zigeunerlager).
Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego 2023
18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.
Kalendarium ŻIH na wrzesień 2023
Przedstawiamy kalendarium ŻIH na wrzesień 2023!
„Chcemy zrobić to, co Samson”… Bunt więźniów obozu pracy przymusowej w Koninie-Czarkowie (12 sierpnia 1943 r.)
Mija okrągła, osiemdziesiąta rocznica mało znanego aktu żydowskiego oporu. 12 sierpnia 1943 nastąpił bunt żydowskich więźniów obozu pracy w Koninie-Czarkowie. Tego dnia pozostający przy życiu nieliczni więźniowie podpalili część baraków, kilku z nich popełniło samobójstwo. Intencją buntowników nie było zabijanie Niemców (najprawdopodobniej nie dysponowali żadną bronią), lecz godna śmierć. Inspirację mogli zaczerpnąć z powstania w getcie warszawskim, o którym wieści dotarły do Konina.
Podziemne Archiwum Getta Warszawy. Relacja z seminarium edukacyjnego w ramach programu „Kultura Inspirująca"
Latem 2023 roku Żydowski Instytut Historyczny wraz z Instytutem Polskim w Tel Awiwie i Centrum Edukacyjnym Moreszet – Domem Świadectwa im. Mordechaja Anielewicza zorganizował kolejną edycję seminarium dla izraelskich nauczycieli i edukatorek „Podziemne Archiwum Getta Warszawy” w ramach programu „Kultura Inspirująca”. Od 2 do 7 lipca przedstawiciele i przedstawicielki ŻIH brali udział w seminariach i warsztatach w Izraelu, a następnie od 31 lipca do 3 sierpnia gościliśmy izraelskich uczestników programu w ŻIH-u.
Najstarszy druk hebrajski w zbiorach ŻIH
Z początkami drukarstwa hebrajskiego nierozerwalnie związana jest postać Chajima ben Dawida Szachora (Schwarza). W początkowym okresie rozwoju typografii żydowskiej Szachor był jednym z najważniejszych i najbardziej utalentowanych drukarzy działających w Europie Środkowej. Do niedawna Biblioteka Żydowskiego Instytutu Historycznego nie mogła pochwalić się żadnym drukiem wytłoczonym przez Chajima Szachora – aż nadszedł dzień dokładnego zbadania jednego z druków pozbawionych kart tytułowych. Dzieło to okazało się najstarszym drukiem w zbiorach ŻIH wytłoczonym czcionką hebrajską.
„Jak można mylić się o sto tysięcy istnień". 80. rocznica buntu w obozie zagłady Treblinka II
2 sierpnia 2023 roku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary obozu zagłady Treblinka II w 80. rocznicę buntu więźniów tego obozu. Wśród gości byli m.in. Ada „Krysia” Willenberg, Ocalała z Zagłady, żona Samuela Willenberga, uczestnika buntu w Treblince, ambasador Izraela Yacov Livne, Dani Dayan, dyrektor Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, a także Ocalali z Zagłady, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata i przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, instytucji kultury, duchowieństwa i organizacji żydowskich z Polski i z zagranicy.
Pieśń obozu śmierci Treblinka
Obozowi zagłady Treblinka II poświęcono wiele wierszy i pieśni. Wiele z nich powstało jeszcze w czasie wojny, a szczególnie cennym świadectwem tego piekła na ziemi są utwory stworzone przez osoby, które go same doświadczyły. Takim utworem jest „Lid fun tojt-łager Treblinka” (Pieśń obozu śmierci Treblinka), niezwykle przejmująca pieśń wyrażająca sprzeciw i bezsilność wobec nieustannego marszu setek tysięcy osób ku śmierci i krematorium Treblinki.
80. rocznica buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II
2 sierpnia 1943 roku więźniowie obozu zagłady Treblinka II podnieśli bunt. Pragnęli spalić miejsce, które nazywali piekłem, i wydostać się na wolność. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza na uroczystości w 80. rocznicę tego wydarzenia. UWAGA: Zapisy na wyjazd zakończone.
Akademia Letnia ŻIH 2023 za nami!
W dniach 19-21 lipca 2023 r. odbyła się kolejna edycja Akademii Letniej organizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny. Wydarzenie to cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem – w tym roku wpłynęła rekordowa liczba ponad setki zgłoszeń. Mieliśmy przyjemność gościć edukatorki i edukatorów z całej Polski i nie tylko, którzy w pracy z młodzieżą podejmują zagadnienia związane z historią, kulturą i religią Żydów. Wykorzystując rozmaite metody i narzędzia pielęgnują pamięć o żydowskich sąsiadach wśród lokalnej społeczności, promują idee różnorodności i tolerancji.
Pamiętać na przekór wszystkiemu i mimo wszystko. Relacja z Marszu Pamięci 2023
Wczoraj ulicami Warszawy przeszedł już po raz dwunasty Marsz Pamięci, którym uczciliśmy ofiary getta warszawskiego w przededniu 81. rocznicy Wielkiej Akcji Deportacyjnej. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku Niemcy wywieźli około 300 tysięcy warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince – tym przemarszem symboliczną trasą od śmierci do życia przywracamy pamięć o zamordowanych. Tegoroczny Marsz poświęciliśmy żydowskiemu oporowi i bohaterom ruchu oporu.
Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim – wystawa plenerowa
Zapraszamy na wystawę plenerową „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim”, która można oglądać na Skwerze Batalionu Harcerskiego AK „Wigry” przy Kinie Muranów do 21 września 2023 r.
Nowy numer czasopisma „Tłomackie 3/5”!
Prezentujemy nowy numer periodyku poświęconego kulturze i historii Żydów polskich!
Najważniejsze to działać. Żydzi wobec Wielkiej Akcji Likwidacyjnej getta warszawskiego
Dziś wiemy, że Wielka Akcja Deportacyjna, która zaczęła się w getcie warszawskim 22 lipca 1942 r. oznaczała zagładę największego getta w okupowanej Europie. Od tego dnia niemal codziennie z Warszawy odchodziły pociągi szczelnie wypełnione ludźmi wiezionymi na śmierć w komorze gazowej obozu śmierci w Treblince. Jak na wysiedlenia reagowali wtedy Żydzi?
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij