Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Akademia Zimowa ŻIH 2021, zdj. Hleb Burnashev (ŻIH)
Akademię kierujemy do nauczycieli i edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej zajmują się historią, kulturą i religią Żydów polskich, ze szczególnym uwzględnieniem ich losów w czasie II wojny światowej. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wystawami i zbiorami Żydowskiego Instytutu Historycznego, a także naszą ofertą edukacyjną.
Pierwszego dnia zajęć Dział Edukacji przedstawi swoją ofertę oraz metody edukacyjne. Opowiemy o losach Żydów w I Rzeczypospolitej, a pracownicy Archiwum ŻIH pomogą w znalezieniu materiałów na temat społeczności żydowskich z Państwa miejscowości. Seminarium będzie też okazją do odwiedzenia wystawy czasowej „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918”. Porozmawiamy także o cmentarzach i tradycji pogrzebowej Żydów polskich.
Drugi dzień poświęcimy historii getta warszawskiego. Punktem wyjścia będzie wystawa stała „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” poświęcona grupie Oneg Szabat, twórcom Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. W dalszej części zaproponujemy Państwu wybrane materiałów z naszych zbiorów, które mogą zostać wykorzystane w pracy z uczniami szkół średnich w zgodzie z podstawą programową. Na koniec zajmiemy się tematyką funkcjonowania teatrów w getcie warszawskim.
Akademia Zimowa odbędzie się w dniach 10-11 grudnia (sobota-niedziela) w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma przy ul. Tłomackie 3/5.
Początek wydarzenia: sobota 10 grudnia, godz. 8:30
Koniec wydarzenia: niedziela 11 grudnia, godz. 15:30
Uwaga: Uczestnikom wydarzenia zapewniamy jeden nocleg w Warszawie, dwa obiady, a także przekąski i napoje w czasie trwania zajęć.
Aby wziąć udział w Akademii, należy wypełnić i przesłać w terminie do 20 listopada 2022 r. formularz zgłoszeniowy.
Informację o przyjęciu na szkolenie otrzymają Państwo drogą mailową do 23 listopada 2022 r. Liczba miejsc jest ograniczona.
W razie pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji: (0 22) 827 92 21 (wew. 102), edukacja@jhi.pl
_____
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.