Ślady ognia na kamieniu. Obejrzyj film o budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
„Odwiedzający nasz Instytut widzą ślady ognia na podłodze w naszym holu. To znak, że próba unicestwienia pamięci o Żydach nie powiodła się". Obejrzyj pierwszy z cyklu sześciu filmów poświęconych siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego.
budynek_film_podloga_2.jpg

Jest to jedyny przedwojenny adres nieistniejącego już placu Tłomackie. Miejsce to przed wojną stanowiło symboliczne pogranicze żydowskiej i chrześcijańskiej Warszawy.

Można tu było usłyszeć hebrajskie śpiewy z synagogi, pieśni protestantów, modlitwy katolików oraz codzienne rozmowy w językach jidysz i polskim.

Przed II wojną światową mieściła się tu siedziba Głównej Biblioteki Judaistycznej, której księgozbiór liczył kilka tysiący woluminów, a wśród nich starodruki z XVI i XVII wieku oraz kilkadziesiąt cennych rękopisów".

 

Po wysadzeniu Wielkiej Synagogi na Tłomackiem przez Jürgena Stroopa 16 maja 1943, pożar zaczął trawić także gmach Głównej Biblioteki Judaistycznej. Budynek przetrwał, ale ślady ognia wciąż są widoczne na podłodze Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego z cyklu sześciu filmów edukacyjnych, w których Olga Szymańska i dr Bartosz Borys z zespołu Działu Edukacji ŻIH opowiedzą o budynku nierozerwalnie związanym z historią Warszawy.

___


Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

 

ZDK belka do druków PL.jpg [56.66 KB]

Żydowski Instytut Historyczny