Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Fragment strony tytułowej powieści "Sabina: powieść o pielęgniarce" autorstwa A. Klingera, wydawanej w odcinkach w czasopiśmie "Hajnt" w Warszawie w 1937 r.
Szmira, tandeta, kicz – wszystkie te słowa odnoszą się do szundu, określenia niegdyś bardzo dobrze znanego w diasporze żydowskiej.
Termin ten, użyty po raz pierwszy w 1898 roku przez nowojorskiego dziennikarza, zrobił zawrotną karierę, podobnie jak kojarzona z nim literatura brukowa w języku jidysz. Pomimo wzbudzania krańcowych emocji literatura ta wywarła ogromny wpływ na kulturę jidysz i wciąż pozostaje jej fascynującym fenomenem.
Dr Agnieszka Żółkiewska – pracowniczka naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, historyczka literatury, tłumaczka z języka jidysz. Uczestniczyła w projekcie pełnej edycji dokumentów Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. Opublikowała m.in. Słowa pośród nocy. Poetyckie dokumenty Holokaustu (2012), Icchok Lejbusz Perec, Dusza. Legendy, bajki i opowiadania (2015, współautor Monika Szabłowska-Zaremba)
Adam Stepnowski – doktorant w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz jidyszowej literatury brukowej w Europie Wschodniej