Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
fot. Paweł Bysko, ŻIH
Na Tłomackie zawitali goście z całej Polski reprezentujący różne instytucje – Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Centrum Zamenhofa w Białystoku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Muzeum Katyńskie, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Treblinka, Muzeum Więzienia Pawiak, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Państwowego Muzeum na Majdanku wraz z oddziałem w Bełżcu.
Pierwszego dnia seminarium uczestnicy i uczestniczki zapoznali się, opowiedzieli parę słów o sobie i o tym, czym zajmują się na co dzień. Następnie wysłuchali wykładu dr Ewy Koźmińskiej-Frejlak o Żydach w Polsce w drugiej połowie lat 40. W kolejnym punkcie wydarzenia mieli możliwość dowiedzieć się o misji i pracy Instytutu, a także o jego działaniach edukacyjnych od Pawła Byski, kierownika Działu Edukacji. O cyfrowej przyszłości instytucji kultury, zagrożeniach i szansach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji w tej dziedzinie opowiedział im kierownik Działu IT i Digitalizacji Krzysztof Czajka-Kalinowski. Dr Agnieszka Witkowska-Krych z Działu Edukacji oprowadziła uczestniczki i uczestników po wystawie stałej Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu opowiadającej o Archiwum Ringelbluma – najcenniejszym zbiorze dokumentów w zasobach ŻIH. Wybrane dokumenty archiwalne przedstawiła z kolei kierowniczka Archiwum ŻIH, Agnieszka Reszka, po wystawie czasowej Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady oprowadziła zaś jej kuratorka i kierowniczka Działu Sztuki, Zuzanna Benesz-Goldfinger.
Drugi dzień seminarium rozpoczął się od spaceru „Śladami kobiet Oneg Szabat” jako przykładu wykorzystania przestrzeni miejskiej w działaniach edukacyjnych. Wraz z Szymonem Pietrzykowskim z Działu Edukacji nasi goście wyruszyli w przestrzeń „po-getcie”, poznali sylwetki członkiń tajnej grupy Oneg Szabat opracowującej Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego – Henryki Łazowertówny, Cecylii Słapakowej, Racheli Auerbach, Blumy Wasser, Gustawy Jareckiej – oraz pozostałych kobiet, o których mowa jest w Archiwum (i nie tylko): malarki Geli Seksztajn, nauczycielek, więźniarek, łączniczek, bojowniczek. Kierowniczka Działu Genealogii Anna Przybyszewska-Drozd wzruszająco opowiedziała o historiach rodzinnych, które pomogła rozwikłać. Kierownik Działu Edukacji Paweł Bysko dokonał podsumowania seminarium, poprowadził końcową dyskusję i wręczył dyplomy.
Mamy nadzieję, że czas spędzony w ŻIH był wartościowym doświadczeniem. Jesteśmy pewni, że nawiązane znajomości zaowocują w przyszłości i będzie jeszcze wiele okazji, żeby spotkać się ponownie – w ŻIH-u lub pozostałych miejscach. Zapraszamy za rok, na kolejną edycję seminarium.
Wydarzenie było finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants.