Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
„Z każdym człowiekiem, który umiera, ginie cały świat. Za zgubą każdego nowego niedobitka zagłady żydostwa polskiego – ginie reszta wiedzy o nim. Ginie gatunek. Ginie świadomość najważniejszych jego przeżyć, m.in. przeżyć Zagłady” – te wojenne zapiski Racheli Auerbach zacytowała podczas uroczystości Monika Krawczyk, dyrektorka ŻIH.
– Jestem wzruszona, że dzisiaj skwer warszawski otrzymuje imię Racheli Auerbach, pisarki jidysz, której życie tak blisko i tragicznie związało się z Warszawą, o której pisała przez całe życie. Ona po tych ulicach chodziła, o tych ulicach pisała – powiedziała dr Karolina Szymaniak z Działu Naukowego ŻIH, znawczyni i edytorka twórczości Auerbach.
Dziękujemy wszystkim warszawiankom i warszawiakom za podpisy pod wnioskiem, a także wszystkim instytucjom i urzędom, które nas wsparły – w tym m.in. Radzie m. st. Warszawy po przewodnictwem Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, Radzie Dzielnicy Wola, Zespołowi Nazewnictwa Miejskiego i Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków.
Załączamy list Sekretarza Stanu dr. Jarosława Sellina do uczestników uroczystości.
Rachela Auerbach była dziennikarką, pisarką i działaczką społeczną. W getcie warszawskim prowadziła kuchnię ludową, zbierała wywiady – m.in. relację Abrama Jakuba Krzepickiego, uciekiniera z Treblinki – i pisała teksty dla Archiwum Ringelbluma. Prowadziła dziennik, jedno z ważnych świadectw życia w „dzielnicy zamkniętej”. Była jedną z trojga członków grupy Oneg Szabat, którzy przeżyli wojnę, a potem przez wiele lat pracowała w Wydziale Świadectw Instytutu Yad Vashem, oddając nieocenione zasługi dla zachowania pamięci o Zagładzie.
Zachęcamy do lektury jednodniówki poświęconej Racheli Auerbach.