Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
Serce tamtego miasta
O wystawie
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Czasopismo „Tłomackie 3/5"
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Aktualności
Kalendarium ŻIH na kwiecień 2025
Przedstawiamy kalendarium ŻIH na kwiecień 2025!
Dr Michał Trębacz dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego
Pracuj w ŻIH!
„1945. Nie koniec, nie początek" - nowa wystawa w Muzeum Polin, współorganizowana przez ŻIH
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
„Świątynia Wiedzy obok Świątyni Wiary”. Rocznica otwarcia Głównej Biblioteki Judaistycznej
84 lata temu, po długim zbieraniu środków i budowie przerwanej przez Wielki Kryzys, odbyło się uroczyste otwarcie Głównej Biblioteki Judaistycznej przy ulicy Tłomackie 5 w Warszawie, obok Wielkiej Synagogi. Obecnie w gmachu mieści się Żydowski Instytut Historyczny.
Call for Papers: konferencja „The Holocaust between Global and Local Perspectives”
European Network Remembrance and Solidarity zaprasza do nadsyłania zgłoszeń na 10. Konferencję w serii Genealogies of Memory / Genealogie Pamięci: The Holocaust between Local and Global Perspectives, która odbędzie się w Warszawie w dniach 25–27 listopada 2020. Termin przyjmowania aplikacji – 31 maja 2020. Współorganizatorem konferencji jest Żydowski Instytut Historyczny.
„Największe od Żydów powietrza zarazy bywają”. Epidemie a stosunek warszawskiego mieszczaństwa do Żydów w XVII–XVIII wieku
Epidemie dżumy wielokrotnie nawiedzały Warszawę podczas licznych wojen, toczonych przez Rzeczpospolitą w XVII i XVIII w. Aby ratować życie mieszkańców, władze izolowały chorych i zamykały bramy stolicy. O rozprzestrzenianie śmiertelnej choroby często obwiniano Żydów.
Jom Ha-Szoa – Dzień Pamięci Holokaustu
Po zachodzie słońca 20 kwietnia w Izraelu zaczyna się Jom Ha-Szoa – ruchome święto, obchodzone 27 dnia miesiąca Nissan. Tego dnia wspominane są ofiary Zagłady Żydów w Europie podczas II wojny światowej.
Zapomniana walka. Udział ŻZW w powstaniu w getcie warszawskim
W czasie powstania w getcie warszawskim zbrojny opór oddziałom niemieckim stawiły Żydowska Organizacja Bojowa oraz Żydowski Związek Wojskowy. Jednak z wielu powodów przez lata udział tej drugiej organizacji pomijano, zniekształcano lub marginalizowano, zarówno w Polsce, jak i w Izraelu, a symbolem oporu zbrojnego była jedynie ŻOB. 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim pozwala przybliżyć historię walki zbrojnej rewizjonistów i los członków stworzonej przez nich organizacji zbrojnej.
„Wielka Przywraca Pamięć”. Projekcja 19 kwietnia o 20:00
„Zburzona przez nazistowskie Niemcy po upadku powstania w getcie warszawskim Wielka Synagoga już po raz trzeci zostanie symbolicznie odbudowana. Obraz powstającej z gruzów synagogi pojawi się na ścianie Błękitnego Wieżowca, na fasadzie budynku, który po wojnie zajął miejsce po Wielkiej Synagodze”.
Duchowy opór jednostki. Wywiad z autorami książki „Archiwum ważniejsze niż życie”
Napisanie książki o tych, którzy jako pierwsi opisali Zagładę europejskich Żydów, było niełatwym zadaniem. Mimo iż informacje o konspiracyjnej grupie archiwistów działających w getcie warszawskim można czerpać z wielu źródeł drukowanych i dostępnych online, wciąż brakowało pozycji porządkującej wiedzę o okolicznościach powstania Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z autorami książki „Archiwum ważniejsze niż życie”.
Pesach 2020
Święto Pesach zaczyna się 14 dnia miesiąca nisan i trwa do 21 nisan. W 2020 r., według kalendarza gregoriańskiego, początek Pesach wypada 8 kwietnia. Życzenia z okazji święta składa dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Paweł Śpiewak.
Konkurs im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w dniu 6 kwietnia 2020 roku ogłasza dziewiątą edycję organizowanego co dwa lata Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu. Aktualizacja: w związku z pandemią termin nadsyłania prac konkursowych został przedłużony do 26 czerwca 2020 roku.
Dybuk z celuloidu. Przedwojenne kino żydowskie w Polsce
Przed II wojną światową tylko dwa kraje mogły poszczyć się produkcją filmów jidysz na dużą skalę. Największą potęgą w tym zakresie były Stany Zjednoczone. Jedynym krajem europejskim, w którym wyprodukowano w okresie międzywojennym kilkanaście pełnometrażowych filmów w języku jidysz była Polska.
„Drzwi otwarte, a za drzwiami — strach”. Posłuchaj piosenek Władysława Szlengla z getta warszawskiego
Posłuchaj utworów Władysława Szlengla, poety i autora tekstów piosenek, w nowej aranżacji przygotowanej na Marsz Pamięci ofiar getta warszawskiego.
3 kwietnia. Rocznica śmierci Icchoka Lejba Pereca. Przeczytaj opowiadanie „Czasy mesjasza”
Icchok Lejb Perec, wybitny prozaik, poeta i dramaturg, współtwórca literatury jidysz, zmarł w Warszawie 3 kwietnia 1915 r. na atak serca w trzeci dzień święta Pesach. Z okazji tej rocznicy przypominamy opowiadanie „Czasy mesjasza” ze zbioru „Opowiadania chasydzkie i ludowe”.
Nowości Biblioteki ŻIH — styczeń-luty 2020
Nowości w Bibliotece Żydowskiego Instytutu Historycznego! Serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszych zbiorów — kiedy w kraju minie zagrożenie epidemiczne.
9 kwietnia. Rocznica urodzin Konrada Toma
9 kwietnia 1887 r. w Warszawie urodził się Konrad Runowiecki, znany jako Konrad Tom — aktor, piosenkarz, autor tekstów, jeden z najpopularniejszych artystów przedwojennego kabaretu. Napisał między innymi słynny skecz „Sęk”.
Eliasz Gutkowski. Drugi sekretarz Archiwum Ringelbluma
Nauczyciel, działacz społeczny i polityczny, drugi sekretarz Archiwum Ringelbluma, członek kierownictwa grupy Oneg Szabat. W getcie pomagał innym Żydom, chociaż sam z trudem utrzymywał żonę i syna. Współuczestniczył w przygotowaniu relacji uciekinierów z obozów zagłady w Chełmnie nad Nerem i Sobiborze.
Księga parówki, czyli jak „walczono” z tyfusem w getcie warszawskim
W getcie warszawskim panowały fatalne warunki sanitarne. Z tego powodu regularnie pojawiały się przypadki tyfusu. Niemcy szczególnie bali się tej choroby i obwiniali Żydów o jej rozprzestrzenianie. Przymusowe dezynfekcje, tak zwane parówki, były jeszcze jednym sposobem na nękanie ludności getta warszawskiego. Perec Opoczyński, pisarz i współpracownik grupy Oneg Szabat, poświęcił im reportaż „Księga parówki”.
Ulepszyć los Izraelitów. Żydzi w działalności Antoniego Jana Ostrowskiego
Antoniego Jana Ostrowskiego pamiętamy głównie jako założyciela przemysłowego Tomaszowa Mazowieckiego. Tymczasem ten wszechstronny arystokrata był nie tylko utalentowanym inwestorem, lecz także ambitnym politykiem, zaangażowanym w równouprawnienie Żydów na ziemiach polskich.
Wspólne życie, okrutny koniec. Historia Żydów na Słowacji
Żydzi mieszkali na Słowacji od średniowiecza. Rabin z Bratysławy zasłynął na całą Europę jako wzór religijności. Niemal całkowitą zagładę słowackiej społeczności żydowskiej przyniosła II wojna światowa. 25 marca 1942 roku pierwszy transport Żydów z Popradu wyruszył do Auschwitz.
28 marca. Rocznica śmierci Marca Chagalla. Zobacz prace artysty w portalu DELET
28 marca 1985 r. w Saint-Paul-de-Vence w Prowansji zmarł Marc Chagall, wybitny rosyjsko-francuski malarz, ilustrator i grafik pochodzenia żydowskiego. Miał 97 lat. W portalu DELET prezentujemy zdjęcia rysunków artysty z początku XX wieku.
Jerzy Jurandot. Opowieść o przyjaźni i ucieczce z getta
Będzie to opowieść o przyjaźni trojga artystów, których przed drugą wojną światową oklaskiwały wypełnione po brzegi sale „Qui Pro Quo”, „Morskiego Oka” i „Cyrulika Warszawskiego”. Dwoje z nich, zmuszonych do noszenia „opaski wstydu” pomogło przyjacielowi ukrywając go w samym środku warszawskiego getta przed ścigającym go Gestapo. Wspomnienia z dwóch lat w dzielnicy zamkniętej nazywanej po wojnie w ich domu „wesołym miasteczkiem”, rozproszone w wielu relacjach i książkach, w całości opublikowane zostały dopiero po ich śmierci. Opowieść ta będzie próbą zebrania faktów, nazwisk i miejsc; odszukania warszawskich śladów Jerzego Jurandota, Stefanii Grodzieńskiej i Fryderyka Jarosy’ego.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij