Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
Serce tamtego miasta
O wystawie
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Aktualności
YIVO in Vilnius and the World I Call for Papers
Praca ŻIH 18 kwietnia oraz 1-4 maja
Oblicza postpamięci 6 - ciała i miejsca I Call for papers
Wydłużenie godzin otwarcia czytelni
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Nominacje do Nagród Historycznych POLITYKI 2019
Wśród nominowanych znalazły się dwie autorki z działu naukowego ŻIH: dr Katarzyna Person za książkę „Policjanci. Wizerunek Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim” w kategorii prace naukowe oraz dr Zofia Trębacz za książkę „Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935–1939” w kategorii debiuty. Obydwie książki zostały opublikowane w 2018 roku nakładem Wydawnictwa ŻIH. Autorkom serdecznie gratulujemy!
Światło negatywu / Obrazy z Archiwum Ringelbluma i archiwum Jerzego Lewczyńskiego / na nowo odczytane
Wystawa czasowa w Żydowskim Instytucie Historycznym od 26 kwietnia do 25 sierpnia 2019 r.
83. rocznica otwarcia Głównej Biblioteki Judaistycznej
22 kwietnia 1936 roku, w obecności kilkuset członków Zgromadzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, przedstawicieli władz państwowych i miejskich oraz „najwybitniejszych przedstawicieli społeczeństwa żydowskiego w stolicy”, uroczyście otwarto Główną Bibliotekę Judaistyczną.
Porozumienie między ŻIH a Uniwersytetem SWPS
W dniu 8 kwietnia Żydowski Instytut Historyczny zawarł porozumienie o współpracy z SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym w zakresie działalności Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci.
77. rocznica śmierci Menachema Lindera
Utalentowany naukowiec, całą duszą oddany rozwojowi kultury żydowskiej, założyciel Żydowskiej Organizacji Kulturalnej JIKOR. Jeden z najbliższych współpracowników Ringelbluma, który pisał o Linderze: „nie zajmował się nauką dla samej nauki. Jako przekonany socjalista, wprzągł naukę do pracy na rzecz codziennej pomocy społecznej”.
102. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa
Ludwik Łazarz Zamenhof, właściwie Eliezer Lewi Samenhof, był twórcą międzynarodowego języka esperanto. Zmarł na serce 14 kwietnia 1917 roku w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy Okopowej.
158. rocznica śmierci Michała Landego
8 kwietnia 1861 r. Michał Landy, uczeń Gimnazjum Realnego w Warszawie, został ciężko ranny podczas manifestacji patriotycznej odbywającej się na Placu Zamkowym. Zmarł następnego dnia w szpitalu św. Rocha. Został pochowany w nocy z dnia 10 na 11 kwietnia na cmentarzu żydowskim na ulicy Okopowej.
104. rocznica śmierci Icchoka Pereca
Późnym popołudniem 3 kwietnia 1915 roku zmarł na atak serca Icchok Lejbusz Perec, jeden z najwybitniejszych pisarzy żydowskich tworzących w języku jidysz. Z racji formalnego i intelektualnego nowatorstwa jego utworów Pereca nazywa się „ojcem literatury jidysz”. Jego znaczenie wykracza jednak poza dziedzinę literatury. Był promotorem nowej świeckiej kultury w języku jidysz oraz prekursorem nowych prądów myślowych, które zmieniły oblicze całej jidyszojęzycznej diaspory.
Wiersz na Prima Aprilis
Wiersz z okazji Prima Aprilis autorstwa Władysława Szlengla – poety i satyryka. Pierwotnie zamieszczony w „Naszym Przeglądzie” 1 kwietnia 1939 r.
Marzec 1942 roku. Pierwsze biuletyny Oneg Szabat
Od końca marca 1942 roku do rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej grupa Oneg Szabat wydała 15 biuletynów dla żydowskiej i polskiej prasy podziemnej. Pierwszy biuletyn z dnia 27 marca 1942 roku zatytułowany „Ludność żydowska pod znakiem fizycznej zagłady!” informuje o wywózce do obozu zagłady w Bełżcu Żydów m.in. z getta lubelskiego, Izbicy Lubelskiej, Rawy Ruskiej, Biłgoraja i Lwowa.
„Nadludzka medycyna” Adiny Blady-Szwajger
21 marca 1917 roku urodziła się Adina Blady-Szwajger, pediatra w Szpitalu Dziecięcym im. Bersonów i Baumanów w getcie warszawskim, łączniczka Żydowskiej Organizacji Bojowej, przyjaciółka Marka Edelmana.
Purim, czyli Święto Losów
Tegoroczne święto Purim upamiętniające biblijną historię opisaną w Księdze Estery (Megilat Ester) będzie celebrowane od godzin wieczornych 20 marca. Purim poprzedzone jest jednodniowym postem trwającym od świtu do zmierzchu, nazywanym Taanit Ester (czyli po hebrajsku „post Estery”).
Poszukujemy dzieł Simona (Symchy) Trachtera
Ambasadorzy Oneg Szabat w Polsce
„Chcę zrozumieć losy swojej rodziny”, „interesuje mnie historia Holokaustu, ponieważ jako prawnik będę się zajmował prawami człowieka”, „pragnę dowiedzieć się więcej o życiu Żydów w Polsce i o Shoah”, „chciałbym poznać swoje korzenie” – tak tegoroczni uczestnicy motywowali chęć uczestnictwa w drugiej edycji programu Ambasadorzy Oneg Szabat.
Ocalić od zapomnienia — Żydzi z Rudnika nad Sanem
„Tak teraz postępują uczciwi ludzie... Polacy z Wileńszczyzny ratujący Żydów”
W połowie marca 2019 roku, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie, ukaże się na Litwie dwujęzyczna książka pt. „Tak teraz postępują uczciwi ludzie… Polacy z Wileńszczyzny ratujący Żydów”, autorstwa Ilony Lewandowskiej ze zdjęciami Bartosza Frątczaka. Premierowe spotkanie odbędzie się 14 marca 2019 roku o godz. 18.00 w Centrum Tolerancji Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona Wileńskiego w Wilnie. Żydowski Instytut Historyczny jest jednym z patronów publikacji.
Relacja z uroczystości uczczenia pamięci mieszkańców i opiekunów bunkra „Krysia”
W dniu 7 marca 2019 r. o godz. 12.00 odbyły się uroczystości złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą pamiątkową przy ul. Grójeckiej 77. W tym miejscu, w bunkrze „Krysia”, polska rodzina Wolskich przez ok. dwa lata ukrywała 38 osób, w tym – przez kilka miesięcy – Emanuela Ringelbluma wraz z żoną Judytą i synem Urim.
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
Święto ustanowił 10 maja 2012 roku Parlament Europejski, by uhonorować pamięć osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. Data została wybrana nieprzypadkowo – 6 marca przypada rocznica śmierci Mosze Bejskiego, inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórcy definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Obchody 75. rocznicy śmierci Emanuela Ringelbluma
W 2019 roku przypada 75. rocznica śmierci Emanuela Ringelbluma, patrona Żydowskiego Instytutu Historycznego. Zaplanowaliśmy w związku z tym szereg wydarzeń mających na celu upamiętnienie i uhonorowanie twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w dzieło upowszechniania dziedzictwa pozostawionego nam przez grupę Oneg Szabat.
Encyklopedia getta warszawskiego
W Żydowskim Instytucie Historycznym rozpoczął się wieloletni interdyscyplinarny projekt naukowy opracowania wirtualnej Encyklopedii getta warszawskiego. Encyklopedia będzie stanowić syntezę wszystkich prac nad pełną edycją Archiwum Ringelbluma. W jej zakres wejdą również inne kolekcje archiwalne ŻIH oraz opublikowane materiały źródłowe i wspomnieniowe dotyczące getta warszawskiego i Zagłady. Encyklopedia zostanie także zintegrowana z wynikami badań naukowców zajmujących się tą tematyką. Projekt
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij