Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
Serce tamtego miasta
O wystawie
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Aktualności
YIVO in Vilnius and the World I Call for Papers
Praca ŻIH 18 kwietnia oraz 1-4 maja
Oblicza postpamięci 6 - ciała i miejsca I Call for papers
Wydłużenie godzin otwarcia czytelni
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Kto napisze naszą historię? Premiera filmu o twórcach Archiwum Ringelbluma
Film w reż. Roberty Grossman miał światową premierę 21 lipca na Żydowskim Festiwalu Filmowym w San Francisco, gdzie zdobył nagrodę publiczności. Jeszcze w tym roku zawita do Polski — 12 listopada otworzy Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Żydowski Instytut Historyczny jest jednym z partnerów filmu.
Film „Kto napisze naszą historię” otworzy Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
Scenariusz filmu w reż. Roberty Grossman został oparty na książce amerykańskiego historyka Samuela D. Kassowa opowiadającej o grupie Oneg Szabat i Podziemnym Archiwum Getta Warszawy.
Fragmenty rękopisu komentarza Izraela z Zamościa do „Kuzari” w zbiorach ŻIH
„Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich”
W Żydowskim Instytucie Historycznym rozpoczęła się realizacja pierwszego etapu zakrojonego na minimum 4–5 lat projektu „Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich” pod kierunkiem prof. Anny Landau-Czajki. Jego celem jest opracowanie serii wydawniczej przedstawiającej współżycie społeczności polskiej i żydowskiej na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich stu lat.
Dr Agnieszka Żółkiewska laureatką III Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka
Dr Agnieszka Żółkiewska została laureatką Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za książkę „Zerwana przeszłość. Powojenne środowisko żydowskiej inteligencji twórczej. Pomoc materialna i organizacja ze strony CKŻP”.
Likwidacja getta wileńskiego
Nakładem Wydawnictwa Żydowskiego Instytutu Historycznego ukazały się wspomnienia Mendla Balberyszskiego.
Lux in tenebris lucet! Rocznica wprowadzenia getta ławkowego na Uniwersytecie Warszawskim
5 października 1937 roku na Uniwersytecie Warszawskim zostało wprowadzone getto ławkowe. Hasłem, które jednoczyło środowisko akademickie w proteście przeciwko gettu w latach 30. była łacińska sentencja: „Lux in tenebris lucet!” (Światłość w ciemności świeci).
Zakończenie wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim
21 września 1942 r. — w święto Jom Kipur — zakończyła się wielka akcja likwidacyjna w warszawskim getcie. Od dnia 22 lipca do obozu zagłady Treblinka II zostało wywiezionych ok. 300 tys. osób, w tym wielu członków grupy Oneg Szabat. W getcie pozostało ok. 35 tys. osób skoszarowanych na terenie szopów oraz ok. 20 tys. tzw. mieszkańców „nielegalnych”. Getto zamieniło się w wielki obóz pracy.
Musimy uratować Archiwum Ringelbluma!
„Pamiętajcie! Leży tam pod ruinami skarb narodowy. Jest tam Archiwum Ringelbluma. […] Nawet jeśli jest tam pięć pięter ruin, musimy znaleźć Archiwum” — apelowała Rachela Auerbach podczas obchodów trzeciej rocznicy wybuchu powstania w getcie. Dzięki jej staraniom i niezłomnej postawie osób świadomych wagi dokumentów ukrytych w piwnicy szkoły Borochowa, w dniu 18 września 1946 r. odkopano pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Siedemdziesiąt jeden lat później — 18 września 2017 r. — Żydowski Instytut Historyczny wraz ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce powołały Program Oneg Szabat mający na celu upowszechnienie i upamiętnienie tego wielkiego dziedzictwa ludzkości.
Człowiek uciekł z Treblinek... Historia Jakuba Krzepickiego
13 września 1942 r. z obozu zagłady Treblinka II zbiegł Abraham (Jakub) Krzepicki. Jego relacja została spisana przez Rachelę Auerbach i ukryta w drugiej części Archiwum Ringelbluma. Zaczyna się słowami: „Fenomen Treblinki należy nie tylko opisać, ale i zrozumieć. Ciężko się do tego zabrać. Ściska mnie w gardle...”
77. rocznica śmierci Józefa Kapłana
Józef Kapłan był jednym z przywódców szomrowych w getcie — podróżował do innych miejscowości, by umacniać struktury Haszomer Hacair i redagował konspiracyjną prasę. Wkład Kapłana do prac Oneg Szabat był przypuszczalnie głównie koncepcyjny, nie zachowały się bowiem teksty jego autorstwa. 3 września 1942 r. Kapłan został aresztowany i osadzony na Pawiaku, a 11 września rozstrzelany na terenie getta, w bramie kamienicy przy ul. Dzielnej.
119. rocznica urodzin Idy Kamińskiej
119 lat temu w hotelu teatralnym w Odessie urodziła się Ida Kamińska.
Nowe odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
23 sierpnia w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego przyznano tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 93-letniej Janinie Garbień oraz pośmiertnie jej matce Kazimierze Jasik oraz dwóm siostrom, Marii Miłaszewicz i Helenie Krawczyk-Demczuk.
O fotografii w portalu Delet
Portal Delet to innowacyjne i zaawansowane technologicznie narzędzie do tworzenia materiałów edukacyjnych, wirtualnych lekcji i wystaw na podstawie zasobów zgromadzonych w naszym cyfrowym repozytorium: Centralnej Bibliotece Judaistycznej. Wśród dostępnych na portalu prezentacji znajdują się lekcje poświęcone fotografii przygotowane we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii.
Pośmiertne losy duszy i ciała w żydowskich wyobrażeniach ludowych
Według pielęgnowanych przez stulecia wierzeń, gdy żałobnicy odstępują od grobu, pojawia się przy nim anioł śmierci, zwany również złym aniołem. Tradycyjne wyobrażenia wyznawców judaizmu ukazują nam śmierć jako zjawisko bardzo złożone, można śmiało powiedzieć wielostopniowe. Wprawdzie w momencie zgonu dusza wychodzi z ciała, jednakże przez dłuższy czas pozostaje przy nim. Jest świadkiem i uczestnikiem jego pośmiertnych cierpień, a jednocześnie rozpoczyna następny, samodzielny etap swej egzystencji.
79. rocznica śmierci Szymona Huberbanda
18 sierpnia 1942 r. rabin Szymon Huberband wraz z żoną trafił na Umschlagpatz, skąd został wywieziony do obozu zagłady w Treblince. Jak pisał Menachem Mendel Kohn, jeszcze dwie godziny wcześniej rozmawiał z nim o tekstach, które chciał napisać dla Oneg Szabat.
Samuel Willenberg: To ja zwyciężyłem!
Miał zginąć w piekle na ziemi, ale przeżył. Został adwokatem tych, którzy mieli mniej szczęścia. Ale przede wszystkim był szczęśliwym człowiekiem, mawiał Samuel Igo Willenberg. Po raz kolejny na rocznicy powstania w Treblince zabraknie ostatniego świadka.
75. rocznica buntu więźniów w obozie zagłady Treblinka II
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza na uroczyste obchody 75. rocznicy buntu więźniów obozu zagłady Treblinka II. Weźmie w nich udział gość honorowy — Ada Krystyna Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, wraz z rodziną.
Rocznica urodzin Hersza Wassera
Sekretarz Oneg Szabat, bez którego Archiwum nie mogłoby funkcjonować, najbliższy współpracownik Emanuela Ringelbluma. Nawet gdy po wyjściu z getta ukrywał się po „stronie aryjskiej”, cały swój czas poświęcał dokumentowaniu losów Żydów w czasie wojny.
Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci 22 lipca
W tegorocznym Marszu Pamięci 22 lipca uczciliśmy pamięć Szmula Zygielbojma, który po wielu miesiącach alarmowania zachodniej opinii publicznej o masowym mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski, w sprzeciwie wobec milczenia świata, w nocy z 11 na 12 maja 1943 roku popełnił samobójstwo.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij