Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Program „Zapisz jako…” Pomóż zachować obrazy przeszłości
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Serce tamtego miasta
O wystawie
Program wydarzeń towarzyszących
Mapa wystawy
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Czasopismo „Tłomackie 3/5"
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Relacje
Aktualności
Akademia Letnia 2024 za nami!
W dniach 22-24 lipca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Akademii Letniej zorganizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny. Podobnie jak w poprzednich latach wydarzenie to cieszyło się niemałym zainteresowaniem – wpłynęła ponad setka zgłoszeń od edukatorów_ek, nauczyli_ek z całej Polski. W ciągu tych kilku dni w ŻIH-u mieliśmy przyjemność gościć trzydzieści osób – z Warszawy i okolic oraz innych miejscowości (m.in. z Bielska-Białej, Fabianek k. Włocławka, Leszna, Katowic, Krosna, Pniew, Poznania, Radomska, Szczecinka) zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką żydowską, aktywnie działających w tej dziedzinie i dzielących się wiedzą w swoich szkołach oraz lokalnych społecznościach.
Podsumowanie 2023 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym im Emanuela Ringelbluma
Ważniejsze niż życie. Seminarium „Kultura Inspirująca” w Berlinie
Akademia Letnia ŻIH 2023 za nami!
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
„Żyd z Klimontowa opowiada...”. Obejrzyj nagranie ze spotkania o książce
Zachęcamy do obejrzenia nagrania ze spotkania online poświęconego książce Wydawnictwa ŻIH „Żyd z Klimontowa opowiada...”. Jej autor, Lejb Zylberberg, był krawcem z Klimontowa, miasteczka ziemi sandomierskiej.
„Jeżeli przetrwać, to jako wolni ludzie”. Relacja z uroczystości 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 2022 roku uczciliśmy 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim. O 12:00 w całym mieście odezwały się syreny.
„Nie będziesz stał obojętnie”. Relacja z uroczystości wręczenia medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata
6 kwietnia 2022 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma odbyła się ceremonia wręczenia medali i dyplomów honorowych Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odebrali je członkowie rodzin Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali życie Żydów przed niemieckim okupantem. W wydarzeniu brali udział ambasadorowie Izraela, USA i Niemiec, wojewoda mazowiecki oraz przedstawiciele parlamentu. Współorganizatorem wydarzenia była Ambasada Izraela w Polsce.
„Żeby Lilka nie stała przy oknie”. Zobacz nagranie ze spotkania z Anną Stupnicką-Bando
Zachęcamy do obejrzenia spotkania ze Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, Anną Stupnicką-Bando, która podczas II wojny światowej wraz z rodziną uczestniczyła w ratowaniu trojga Żydów w okupowanej przez Niemców Warszawie.
Obejrzyj nagranie z konferencji „Einsatz Reinhard. Zapisy zbrodni, próba lektury” w serwisie Youtube
W zeszłą środę, 16 marca 2022 r., na konferencji „Einsatz Reinhard. Zapisy zbrodni, próba lektury” gościliśmy w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma naukowców: historyków, literaturoznawców, specjalistów w naukach społecznych, którzy pochylili się nad tekstami dotyczącymi planu Zagłady polskich Żydów, planu, którego realizację niemieccy naziści rozpoczęli 80 lat temu. Zachęcamy do obejrzenia nagrania z konferencji w serwisie YouTube. Dodaliśmy linki do poszczególnych referatów i dyskusji, żeby ułatwić Państwu korzystanie z nagrania.
Zobacz filmy edukacyjne o budynku ŻIH
Żydowski Instytut Historyczny, mieszczący się pod adresem Tłomackie 3/5 i ukryty za nowoczesnym wieżowcem, to najstarsza w Polsce powojenna instytucja upowszechniająca wiedzę o tysiącletniej obecności Żydów na ziemiach polskich i dbająca o ich dziedzictwo. Zapraszamy do obejrzenia cyklu sześciu filmów edukacyjnych, w których opowiadamy o tym wyjątkowym budynku nierozerwalnie związanym z historią Warszawy.
Pierwsza rocznica śmierci Jana Jagielskiego
W pierwszą rocznicę śmierci Jana Jagielskiego, który przez kilkadziesiąt lat współpracował z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej zebrała się grupa jego przyjaciół i współpracowników.
Obejrzyj podsumowanie 2021 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym
W 2021 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym zaprosiliśmy Państwa na blisko 100 wydarzeń – w naszej siedzibie przy Tłomackie 3/5, na ulicach Warszawy i online. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania tego intensywnego roku!
Jak uczyć o żydowskiej duchowości i historii? Relacja z Akademii Zimowej ŻIH 2021
W dniach 11-12 grudnia 2021 roku odbyła się kolejna edycja Akademii Zimowej w Żydowskim Instytucie Historycznym, podczas której skupiliśmy się na nowych wątkach – żydowskiej duchowości. Przedstawiamy relację z wydarzenia.
„Stulecia pełne chwały”. Relacja z gali wręczenia Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej Janowi Doktórowi
9 grudnia 2021 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Laureatem Nagrody został dr hab. Jan Doktór, historyk, tłumacz, wydawca, wybitny ekspert od duchowości żydowskiej, wieloletni pracownik ŻIH, autor m.in. „Początków chasydyzmu polskiego”, a przed laty także działacz podziemnej „Solidarności”. Przedstawiamy relację z wydarzenia.
„Chanuka jest świętem radości i szczęścia”. Relacja z uroczystego koncertu chanukowego 29 listopada
29 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się uroczysty koncert chanukowy, podczas którego publiczność usłyszała muzykę Sergiusza Prokofiewa i George’a Gershwina. Koncert organizował Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, społecznością Chabad Lubawicz Polska i Muzeum Getta Warszawskiego.
„Ukryte oblicze. Gaon z Wilna” – relacja z wernisażu wystawy czasowej
W Żydowskim Instytucie Historycznym otworzyliśmy nową wystawę czasową „Ukryte oblicze. Gaon z Wilna”, poświęconą jednemu z najwybitniejszych uczonych w dziejach judaizmu. Przeczytaj relację z wernisażu, który odbył się 21 października 2021 roku.
„Nasza pamięć powinna trwać wiecznie”. Relacja z odsłonięcia tablicy ku czci ofiar wydarzeń w Babim Jarze
20 października na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie odsłoniliśmy tablicę pamiątkową ku czci osób zamordowanych przez Niemców w Babim Jarze przed 80 laty. W ostatnich dniach września 1941 roku Niemcy dokonali w wąwozie na przedmieściu Kijowa masakry 33 771 Żydów. Przeczytaj relację z wydarzenia.
„Nie żył obojętnie”. Relacja z uroczystego nadania ulicy imienia Dow Bera Meiselsa
1 października o 12:00 rabin Dow Ber Meisels ponownie został patronem ulicy na warszawskim Muranowie. Naczelny rabin Warszawy (1856-1870) był wybitnym polskim patriotą, przez całe życie zabiegał o poparcie Żydów dla wyzwolenia Polski spod władzy rosyjskiej i przyznanie mniejszości żydowskiej pełni praw obywatelskich. Przeczytaj relację z wydarzenia.
Pomnik inny niż wszystkie. Relacja z finisażu instalacji „Ławki”
31 sierpnia o 18:00 zdemontowaliśmy instalację „Ławki”, ustawioną na ulicy Stare Nalewki na Marsz Pamięci 22 Lipca 2021 w celu upamiętnienia żydowskich nauczycieli z getta warszawskiego, wywiezionych w lecie 1942 roku do Treblinki. Moduły trafiły do warszawskich szkół i instytucji, gdzie rozpoczną nowe życie.
„To miejsce nie może być zapomniane”. Relacja z obchodów 78. rocznicy powstania w obozie zagłady Treblinka II
2 sierpnia w muzeum niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II odbyły się uroczystości upamiętniające bunt więźniów z 1943 r. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz członkowie korpusu dyplomatycznego, a także Ada Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, zmarłym w 2016 r. ostatnim uczestniku powstania w Treblince.
Akademia Letnia ŻIH 2021 – relacja z wydarzenia
22 lipca zakończyła się Akademia Letnia – trzydniowe seminarium dla nauczycieli, edukatorów oraz pasjonatów historii i kultury Żydów. Szkolenie zorganizowane zostało przez Dział Edukacji Żydowskiego Instytutu Historycznego, a prelegentami byli pracownicy prawie wszystkich działów ŻIH. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Akademii i głosami jej uczestników.
Od śmierci do życia. Relacja z Marszu Pamięci 2021
22 lipca 2021 r. ulicami Warszawy przeszedł 10. Marsz Pamięci poświęcony Żydom deportowanym z getta warszawskiego do Treblinki w lecie 1942 r. Uczestnicy podążyli symboliczną trasą „od śmierci do życia” – od pomnika Umschlagplatz na ulicę Stare Nalewki. W tym roku wspominaliśmy szczególnie nauczycieli i nauczycielki z getta.
„Nie mów, że już czas w ostatnią drogę iść”. Relacja z uroczystości 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 2021 r. o godz. 12 w Warszawie zawyły syreny ku czci bohaterów getta warszawskiego. Podczas uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta, w których uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, odśpiewany został kadisz, usłyszeliśmy także pieśni Hirsza Glika, Andrzeja Własta i Władysława Szlengla.
Akademia Zimowa ŻIH 2020 Online – relacja z wydarzenia
W niedzielę 6 grudnia 2020 r. odbyła się Akademia Zimowa ŻIH 2020. Seminarium na poziomie zaawansowanym. Wydarzenie zostało zorganizowane w przestrzeni wirtualnej w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe, a udział w nim wzięło 22 nauczycieli i nauczycielek z całej Polski.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij