Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Program „Zapisz jako…” Pomóż zachować obrazy przeszłości
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Serce tamtego miasta
O wystawie
Program wydarzeń towarzyszących
Mapa wystawy
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Czasopismo „Tłomackie 3/5"
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Aktualności
W 124. rocznicę urodzin Emanuela Ringelbluma
Wspominamy dziś Emanuela Ringelbluma i dzieło przez niego stworzone w 124. rocznicę urodzin.
Szczepienia w warszawskim getcie, czyli jak powstrzymać epidemię
Kalendarium ŻIH na marzec 2024
„Zostawiliśmy i ochroniliśmy nasze bogate dziedzictwo”. 77. rocznica odnalezienia pierwszej części Archiwum Ringelbluma – Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Zapraszamy na webinary z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu z dyrektor ŻIH Moniką Krawczyk
Zapraszamy na webinary z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu, w których weźmie udział Dyrektor ŻIH Monika Krawczyk. Wydarzenia odbędą się 25 i 26 stycznia online w języku angielskim. Wymagana jest rejestracja. / Join 2022 International Holocaust Remembrance Day webinars with JHI Director Monika Krawczyk, organized on January 25 and January 26. Both events will be held online. Registration is required.
„Oddajcie futra”. Niemcy rekwirują od Żydów warszawskich odzież zimową dla Wehrmachtu
Do 28 grudnia 1941 roku Żydzi z getta warszawskiego musieli oddać wszystkie swoje futra na rzecz „niezwyciężonej” armii niemieckiej, która bez zimowej odzieży w 50-stopniowym mrozie walczyła z Armią Czerwoną pod Moskwą. Za nieoddanie futer, według rozporządzenia komisarza do spraw dzielnicy żydowskiej w Warszawie Heinza Auerswalda, groziła kara śmierci. Przeczytaj relację z tych wydarzeń napisaną przez Natana Konińskiego i przechowaną w Archiwum Ringelbluma.
„Nie mogę opisać tego, co się tu dzieje”. Początek obozu zagłady Kulmhof (Chełmno nad Nerem)
8 grudnia minęła rocznica pierwszej deportacji Żydów do obozu zagłady w Kulmhof (Chełmno nad Nerem). Chełmno to niewielka wieś położona we wschodniej Wielkopolsce, w pobliżu Koła, 60 kilometrów na północny zachód od Łodzi. W pobliskim lesie Niemcy stworzyli pierwszy obóz zagłady, w którym zabijali za pomocą gazu.
„Za nim się podążało”. Rocznica urodzin Emanuela Ringelbluma
121 lat temu, 21 listopada 1900 roku, w Buczaczu – należącym wtedy do austro-węgierskiej Galicji – urodził się Emanuel Ringelblum: historyk, nauczyciel, działacz społeczny, organizator Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Patron Żydowskiego Instytutu Historycznego. Przeczytaj krótki tekst o jego życiu i jednej z jego najważniejszych prac – „Stosunkach polsko-żydowskich w czasie drugiej wojny światowej”.
29 października 1942. Zamach na Jakuba Lejkina
79 lat temu Żydowska Organizacja Bojowa przeprowadziła swoją pierwszą egzekucję w getcie warszawskim. Eliahu Różański zastrzelił na ulicy Gęsiej Jakuba Lejkina – szefa policji żydowskiej. Przeczytaj, jak mówią o tym wydarzeniu relacje z Archiwum Ringelbluma.
Cichy jak gołąb. Daniel Fligelman
Student, uchodźca z Aleksandrowa Kujawskiego. Spisał, opracował i kopiował relacje o prześladowaniach w gettach, na Kresach, w obozach pracy. Jego pisma wyróżniało „zjadliwe poczucie humoru”.
„Wybuchło ciężkie wysiedlenie”. Wiersze 11-letniej Racheli Ofenberg z getta warszawskiego
11-letnia Rachelka Ofenberg mieszkała wraz z rodzicami w internacie w szopie szczotkarzy (warsztacie pracy przymusowej produkującym szczotki dla armii niemieckiej) przy ul. Świętojerskiej 32 w getcie warszawskim. W szkolnym zeszycie pisała wiersze. Została zabrana przez Niemców w czasie „selekcji” w warsztacie podczas wielkiej deportacji w lecie 1942 r. Jej wiersze zostały przechowane w podziemnym Archiwum Ringelbluma.
„Bez precedensu w dziejach ludzkości”. Wielka deportacja z getta warszawskiego oczami Abrahama Lewina
79 lat temu Niemcy rozpoczęli wielką deportację mieszkańców getta warszawskiego do obozu zagłady Treblinka II. 300 tysięcy Żydów zostało poprowadzonych na śmierć. Straszliwe wydarzenia w Warszawie opisywał w Dzienniku Abraham Lewin, członek grupy Oneg Szabat.
Jakub Zylberberg
Filozof, pedagog i nauczyciel związany z lewicą. Do Archiwum przekazywał teksty o szkolnictwie pisane przez różnych autorów. Największym jego autorskim wkładem w zbiory Archiwum było napisane w jidysz wnikliwe studium o wojennych losach nauczycieli i młodzieży z żydowskich szkół w Warszawie. Nie wiadomo, jak i kiedy zginął.
Serdeczność i lekkość stylu. Rocznica urodzin Henryki Łazowertówny
112 lat temu urodziła się Henryka Łazowertówna – poetka, działaczka społeczna, członkini grupy Oneg Szabat. Dla potrzeb Archiwum Ringelbluma spisywała relacje żydowskich uchodźców, zmagających się z nędzą i głodem. Napisała jeden z najbardziej znanych utworów z getta warszawskiego – wiersz „Mały szmugler”.
45. rocznica śmierci Racheli Auerbach
45 lat temu, 31 maja 1976 r. w Izraelu zmarła Rachela Auerbach, dziennikarka i pisarska, jedna z zaledwie trojga członków grupy Oneg Szabat, którym udało się przeżyć wojnę. Robiła wszystko, aby odnaleźć zakopane pod gruzami Warszawy Archiwum Ringelbluma. Po wojnie zeznawała w procesie Adolfa Eichmanna i starała się o to, by wspomnienia świadków Holokaustu była nagrywane, a nie jedynie – zapisywane. Przed śmiercią zdążyła przygotować dwie książki.
„Kazania z lat gniewu" rabina Kalmana Kalonimusa Szapiry z getta warszawskiego już dostępne
Oddajemy w Państwa ręce kolejny tom Pełnej Edycji Archiwum Ringelbluma, zawierający wojenne kazania Kalmana Kalonimusa Szapiry – cadyka z Piaseczna. Podczas wojennych „lat gniewu”, mimo szans ucieczki, Szapiro pozostał w okupowanej Warszawie, by głosić komentarze do Tory, nauczać, opiekować się uchodźcami i głodującymi. Jego pisma należą do najważniejszych dokumentów myśli żydowskiej z okresu Holokaustu.
Skarbiec dla bezcennego Archiwum. Zobacz, jak przechowujemy dokumenty z getta warszawskiego
W ramach Programu Oneg Szabat dbamy o zapewnienie jak najlepszych warunków przechowywania bezcennego zbioru, jakim jest Archiwum Ringelbluma. W maju 2021 r. zakończyliśmy kolejny ważny etap wieloletniego projektu modernizacji budynku dawnej Głównej Biblioteki Judaistycznej przy ul. Tłomackie 3/5. Wyodrębniliśmy przestrzeń magazynu zbiorów specjalnych i utworzyliśmy repozytorium przeznaczone wyłącznie do przechowywania Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Dzięki temu Archiwum zyskało jeszcze lepszą ochronę, spełniającą najwyższe światowe standardy przechowywania dokumentacji archiwalnej.
Pisarka w getcie warszawskim. Wysłuchaj podcastu o Racheli Auerbach
Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka Podcastu Oneg Szabat. Dr Karolina Szymaniak (Żydowski Instytut Historyczny/Uniwersytet Wrocławski) opowiada w nim o Racheli Auerbach, pisarce, dziennikarce i działaczce społecznej, współpracownicy Emanuela Ringelbluma.
Strażnik Archiwum, nauczyciel, literat. Izrael Lichtensztajn
Nauczyciel, społecznik, człowiek pióra – Izrael Lichtensztajn był jedną z kluczowych postaci grupy Oneg Szabat. Wraz z Dawidem Graberem i Nachumem Grzywaczem ukrył przed Niemcami dwie pierwsze części Archiwum Ringelbluma, zawierające ponad 35 tysięcy stron materiałów, w piwnicy szkoły przy ul. Nowolipki 68. Zginął w pierwszych dniach powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r.
Garstka straceńców w beznadziejnej walce. Powstanie w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943 r. Niemcy weszli do getta warszawskiego. Powitał ich ogień powstańców, młodych ludzi z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Świadkiem przygotowań i walk był twórca Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, Emanuel Ringelblum.
„Krysia”, czyli kryjówka. Rocznica aresztowania Emanuela Ringelbluma
„Krysia”, bunkier zbudowany przez Mieczysława Wolskiego, była prawdopodobnie największą w Warszawie kryjówką, w której znajdowali się Żydzi po likwidacji getta. Mieszkało w niej ponad 30 osób, w tym Emanuel Ringelblum z żoną i synem. 77 lat temu, 7 marca 1944 r., schron odkryli Niemcy.
22 lutego 1943. Żydowska Organizacja Bojowa likwiduje Alfreda Nossiga, kolaboranta gestapo
Pod koniec lutego 1943 r. Żydowska Organizacja Bojowa przeprowadziła kolejną egzekucję w szczątkowym getcie warszawskim. We własnym mieszkaniu przy ul. Muranowskiej 42 został zastrzelony Alfred Nossig, niegdyś ważny działacz syjonistyczny, rzeźbiarz, kolaborant gestapo.
Nowe wydanie „Stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej” Emanuela Ringelbluma
Nowe wydanie eseju Emanuela Ringelbluma, poświęconego relacjom Polaków i Żydów podczas II wojny światowej, jest już dostępne w księgarni Żydowskiego Instytutu Historycznego.
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”. Przewodnik po wystawie stałej w ŻIH już dostępny
Ukazał się przewodnik po wystawie stałej w Żydowskim Instytucie Historycznym. Ekspozycję poświęconą podziemnemu archiwum getta Warszawy i grupie Oneg Szabat można od 2017 r. oglądać w siedzibie Instytutu w Warszawie.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij