Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Program „Zapisz jako…” Pomóż zachować obrazy przeszłości
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Serce tamtego miasta
O wystawie
Program wydarzeń towarzyszących
Mapa wystawy
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Czasopismo „Tłomackie 3/5"
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Duchowość
Aktualności
Sefer ha-bahir / Księga światła ukrytego | Jubileuszowe seminarium nt. duchowości żydowskiej
10 marca odbyło się pierwsze seminarium zorganizowane w Żydowskim Instytucie Historycznym w trybie stacjonarnym po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią, kiedy posiedzenia odbywały się w trybie on-line. Było to zarazem spotkanie jubileuszowe, bowiem seminarium skończyło właśnie 10 lat.
Wesołej Chanuki!
Jakub Frank – fenomen mesjasza
Miniatury macew w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Epoki Eliasza. Wilno z Gaonem Wileńskim i bez niego
Jeden z najsłynniejszych żydowskich uczonych, obdarzony wyjątkowym intelektem i mądrością, wileński Gaon był postacią legendarną za życia i po śmierci. Dla wielu stał się symbolem żydowskiej Litwy, a patronem Żydów wileńskich pozostał nawet po zniszczeniu ich społeczności i życia religijnego w czasie II wojny światowej.
Pesach – jeden z największych cudów w historii Żydów
Pesach, znane również jako Pascha, to dla Żydów niezwykle ważny czas. Święto obchodzone corocznie od 15 do 22 dnia miesiąca Nissan wedle kalendarza hebrajskiego przypomina historię narodzin narodu żydowskiego. W roku 2022 według kalendarza gregoriańskiego początek Pesach przypada na czas po zachodzie słońca 15 kwietnia. Święto będzie trwać do 22 kwietnia w Izraelu i 23 kwietnia w innych krajach.
Purim: post, Megillat Ester i świętowanie
Purim to bardzo radosne święto; przypadające co roku 14 dnia miesiąca adar. To czas na przebieranie się, spotkania towarzyskie, ucztowanie, a także picie alkoholu! Najważniejszą częścią święta jest jednak czytanie Megillat Ester (Księgi Estery), które powinno się odbyć dwa razy w ciągu dnia.
Sposób na życie. Dlaczego Talmud jest ważny dla Żydów?
Talmud, dzieło ukształtowane między III a VIII wiekiem, jest podstawą religii żydowskiej od czasu zniszczenia Drugiej Świątyni i głównym źródłem halachy, prawa religijnego. Co sprawia, że ta księga jest aż do dzisiaj tak ważna dla judaizmu?
„Czy drzewo polne jest człowiekiem?”. Nowy Rok dla Drzew – Tu bi-Szwat 5782
15 szwat przypada o zmroku 16 stycznia 2022 i kończy się o zmroku 17 stycznia, według kalendarza gregoriańskiego. Tu Bi-Szwat (hebr. ט״ו בשבט) jest mniejszym świętem żydowskim, zwanym „Nowym Rokiem Drzew” – po hebrajsku Rosz ha-Szana La’Ilanot. W tym roku przypada ponadto wyjątkowy rok szmity. Dlaczego Żydzi świętują?
Chanuka 5782. Dlaczego Żydzi świętują?
Wśród wspaniałego widoku roztańczonych płomieni, powoli płonących na chanukii, wśród błogosławieństw, pieśni, drejdel, gelt i latkes, Chanuka rozpoczyna się 25 dnia miesiąca Kislew według kalendarza hebrajskiego. W tym roku początek święta wypada w wieczór 28 listopada 2021 według kalendarzu gregoriańskiego, a koniec osiem dni później, drugiego dnia hebrajskiego miesiąca Tewet. Chociaż uważana jest za pomniejsze święto, należy przeżyć ją w sercu i przemyśleć w życiu codziennym.
Fałszywy mesjasz. Kim był Sabataj Cwi?
W połowie XVII stulecia Żydów na Bliskim Wschodzie i potem w całej Europie ogarnęła mesjańska gorączka. Rozpętał ją Sabataj Cwi, od którego imienia nazwano ją sabataizmem. Kim był człowiek, który wstrząsnął całym żydowskim światem i zapoczątkował herezję trwającą przez ponad sto lat?
Simchat Tora – radość Tory
O zmierzchu 28 września według kalendarza gregoriańskiego rozpoczyna się Simchat Tora – święto kończące okres Sukot. Jest ono jednocześnie końcem i początkiem rocznego cyklu czytania Tory.
Sukot – Święto Namiotów
Już od końca Dnia Pojednania Żydzi budują szałasy, w których będą mieszkać przez siedem dni, by wypełnić nakaz zapisany w Biblii. Święto Namiotów rozpoczyna się 15 dnia miesiąca tiszri, pięć dni po Jom Kipur.
Jom Kipur – Dzień Pojednania
Święto Jom Kipur przypada dziesiątego dnia miesiąca tiszri. Jego nazwa tłumaczy się jako Dzień Pojednania, Pokuty lub Przebłagania.
Rosz ha-Szana. Żydowski Nowy Rok 5782
O zachodzie słońca w poniedziałek 6 września (według kalendarza gregoriańskiego) rozpocznie się żydowski Nowy Rok, Rosz ha-Szana 5782. Dwudniowe święto, nazywane „Świętem Trąbek“, potrwa do zachodu słońca 8 września.
Szawuot – nagranie ze spotkania z Maharat Miriam Gonczarską
Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania o święcie Szawuot, o którym opowiadała Maharat Miriam Gonczarską.
Szawuot, czyli Święto Żniw
Szawuot upamiętnia nadanie Żydom Tory na górze Synaj. Zwane jest także Świętem Tygodni, a w Polsce żydowskimi Zielonymi Świątkami. Pierwsza nazwa nawiązuje do odstępu czasu, jaki dzieli Pesach i Szawuot – siedem tygodni. Święto obchodzi się pięćdziesiątego i pięćdziesiątego pierwszego dnia liczonego od drugiego wieczoru Pesach, czyli 6 i 7 dnia miesiąca siwan. W kalendarzu gregoriańskim na rok 2021 jego początek przypada wieczorem 16 maja.
Lag ba-Omer
Święto Lag ba-Omer, czyli Trzydziesty Trzeci Dzień Liczenia Omeru, rozpoczyna się o zachodzie słońca 18 dnia miesiąca ijar i trwa do zmierzchu dnia następnego.
Pesach – Święto Przaśników
Pesach nazywane jest również Świętem Wyjścia, Świętem Ominięcia albo Świętem Przaśników. Zaczyna się zawsze 14 dnia miesiąca Nissan – w roku 5781 kalendarza żydowskiego będzie to sobota 27 marca według kalendarza gregoriańskiego – i będzie trwać do 21 Nissan, w tym roku do niedzieli 4 kwietnia.
Święto Purim 5781
Dziś rozpoczyna się radosne święto Purim roku 5781. Symbolizuje ono wybawienie narodu żydowskiego przez Boga z każdego ucisku i prześladowania.
Tefilin – święte przedmioty
„Weźcie przeto sobie te moje słowa do serca i duszy. Przywiążcie je sobie jako znak na ręku. Niech one będą wam ozdobą między oczami. Nauczcie ich wasze dzieci, powtarzając je im, gdy przebywacie w domu, gdy idziecie drogą, gdy kładziecie się i wstajecie“ – mówi Księga Powtórzonego Prawa. Czym są tefilin, znane też jako filakterie?
Sukot, czyli Święto Szałasów
2 października po zachodzie słońca rozpoczyna się święto Sukot. Jego nazwę można przetłumaczyć jako Święto Szałasów lub Święto Namiotów. Zgodnie z biblijnym nakazem, Święto Szałasów obchodzi się przez siedem dni, od 15 do 21 dnia miesiąca tiszri, na pamiątkę wyjścia Żydów z Egiptu i ich czterdziestoletniej wędrówki przez pustynię.
„Jest to Szabat wszystkich Szabatów dla was...” Jom Kipur 5781
W Rosz ha-Szana Bóg otwiera dwie księgi: Księgę Życia i Księgę Śmierci. Zostają one zamknięte dziesięć dni później, w święto Jom Kipur.
Rosz ha-Szana 5781
O zachodzie słońca w piątek 18 września (według kalendarza gregoriańskiego) rozpocznie się żydowski Nowy Rok, Rosz ha-Szana 5781. Dwudniowe święto potrwa do zachodu słońca 20 września.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij